V Ukrajini slavile prozahodne stranke
Evropska Unija | 27.10.2014, 14:21 Rok Mihevc
V Ukrajini so včeraj potekale parlamentarne volitve. Po do sedaj preštetih glasov so slavile prozahodne in nacionalistične stranke. V vrhovno rado pa se je, kot kaže, prebil tudi Opozicijski blok, povezan z odstavljenim predsednikom Viktorjem Janukovičem. Po volitvah je že prišlo do novih nemirov v državi.
Petro Porošenko je predčasne volitve razpisal s ciljem, da bi parlament očistil koruptivnih poslancev, povezanih z režimov nekdanjega predsednika Viktorja Janukoviča. Ta je bil odstavljen februarja po množičnih protestih. Njegov opozicijski blok je dobil osem odstotkov podpore, slavil pa je blok Porošenka in Ljudska fronta premiera Arsenija Jacenjuka, ki sta osvojili 21,7 oz. 21,6 odstotkov glasov. Na tretjem mestu je s približno 12 odstotki stranka Samopomoč, parlamentarni prag je presegla tudi stranka Domovina, nekdanje premierke Julije Tomošenko.
Koalicijska pogajanja po besedah predsednika Porošenka že potekajo in bodo trajala največ deset dni. „Rezultati volitev so prinesli zmago vsem demokratičnih in prozahodnim strankam in to nam daje veliko spodbudo, da nadaljujemo z reformami.“ Kot kaže, se je za oblikovanje koalicije dogovoril s premierom Jacenjukom. Po poročanju tujih medijev je pričakovati, da bo predsednik vlade ostal na položaju in pomagal Ukrajini izpogajati nova posojila z Zahodom. Analitiki ugibajo, da bi lahko kmalu imenoval novega ministra za energijo, ki bi pospešil zastala ukrajinsko-ruska pogajanja o plinu.
V Kijevu so kljub nizkim temperaturam blizu ledišča številni Ukrajinci že v zgodnjih jutranjih urah stali pred volišči, da bi oddali svoj glas. Če lahko rečemo, da je volilna nedelja ob poostrenih varnostnih ukrepih potekala mirno, pa ne moramo reči za dan po objavi rezultatov. O obstreljevanju poročajo iz mesta Doneck, tarča izstrelkov naj bi bilo med drugim vojaško oporišče v rokah vladnih sil.
Včerajšnje volitve so bile sicer okrnjene, saj niso potekale v samooklicanih neodvisnih republikah Doneck in Lugansk, ki sta pod nadzorom proruskih separatistov. Prav tako niso potekale na Krimu, ki si ga je marca priključila Rusija. Od približno 36,5 milijona volivcev je z izgubo Krima Ukrajina ostala brez 1,8 milijona volivcev, zato so volili tudi manj poslancev. Ta pomemben dogodek za državo je spremljalo več kot 2000 mednarodnih opazovalcev, tudi Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.
Rusija je izide že priznala, ob tem pa je bila kritična do, po njenem mnenju, mazane in težke volilne kampanje. Proruski separatisti na vzhodu Ukrajine so medtem volitve označili za farso.