Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc

Unicef opozarja: Vsakih pet minut je v nasilju ubit otrok

Svet | 26.10.2014, 05:30

Na svetu je vsakih pet minut v nasilju ubit otrok, večinoma zunaj vojnih območij. To v svojem poročilu opozarja Unicef v Veliki Britaniji, kjer so v preteklem tednu zagnali kampanjo za boj proti nasilju nad otroki. Ugotavlja namreč, da gre za globalen problem, ki ima razsežnosti epidemije.

Nasilje se dogaja doma, v šolah in na ulicah, lahko se prenaša med generacijami. Milijoni otrok se dnevno soočajo s fizičnimi, psihičnimi in spolnimi zlorabami, rezultati so lahko pogubni. Pri otrocih, ki so žrtve nasilja, je lahko prizadet razvoj možganov, pojavljajo se tudi podobni simptomi kot pri vojakih na bojiščih. Običajno je vir nasilja družbena neenakost. Kjerkoli na svetu živi, ima otrok, če se njegova družina spopada z revščino, če je invalid ali prihaja iz manjšine, veliko več možnosti, da bo žrtev nasilja. Med vzroki za nasilje sta tudi hitra urbanizacija in brezposelnost med mladimi.

"Nasilje nad otroki se dogaja povsod," poudarja Susan Bissell iz Unicefa. Šokantno je dejstvo, da samo 41 držav eksplicitno zakonsko prepoveduje nasilje nad otroki, medtem ko imata samo dva odstotka držav celovit pravni okvir za njegovo preprečevanje.

Kljub temu so v Unicefu prepričani, da so spremembe mogoče. Obstajajo namreč učinkovite strategije, kot so podpora staršev in družin, promocija in pomoč prizadetim otrokom ter uresničitev zakonov za zaščito otrok pred specifičnimi nasilnimi dejanji. "Kljub zaskrbljujoči statistiki je pomembno dejstvo, da obstaja politična volja na mednarodni ravni."

V zadnjih desetih letih je v večini držav na Zahodu mogoče zaznati strm padec nasilnih kriminalnih dejanj, ta trend je opaziti tudi v mnogih azijskih državah ter tudi ponekod v Afriki in Latinski Ameriki. Kljub temu bo treba storiti še veliko, dodajajo v Unicefu, saj tudi bogate države otrokom trenutno ne zagotavljajo popolne zaščite. Kot še opozarjajo, bo v prihodnjem letu zaradi nasilja umrlo približno 345 oseb, mlajših od 20 let, če vlade po svetu ne bodo ukrepale.

Svet
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.