Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Virus ebole (foto: Wikipedia)
Virus ebole

Združeni narodi: Svet izgublja boj z ebolo

Svet | 15.10.2014, 15:56

Združeni narodi opozarjajo, da svet izgublja boj z ebolo. Vodja mednarodne misije proti tej smrtonosni bolezni opozarja, da ukrepi proti njeni širitvi za zdaj niso dovolj učinkoviti ter da je že začela ogrožati mir in varnost v zahodni Afriki, kjer je izbruh najhujši. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da bo do decembra število novih primerov okužb naraslo na do 10.000 na teden. Stopnja smrtnosti med že okuženimi je s 50 narasla na 70 odstotkov. Medtem ko je v Nemčiji umrl prvi bolnik z ebolo, ko se je v ZDA okužil še en zdravstveni delavec in so v Veliki Britaniji uvedli preverjanje potnikov na letališčih, spodbudne novice prihajajo iz Nigerije in Senegala. Tam so namreč smrtonosno bolezen zajezili.

Misija Združenih narodov proti eboli je začela delovati ta teden, sedež ima v Gani in trenutno izdeluje načrt strategije boja proti bolezni, ki je do zdaj zahtevala 4 tisoč 500 življenj. Vodja mednarodne misije Anthony Banbury poudarja, da je treba odločno ukrepati na štirih področjih. To so: identifikacija žrtev okužb in nadzor, zdravljenje, varni pokopi in informiranje ljudi. Kot opozarja, je pri tem velik sovražnik čas. "Če teh ciljev ne bomo dosegli v 60 dneh, bo žrtev še več. Proti temu se zdaj borimo. Preprečiti moramo neizogibne smrti. Borimo se za ljudi, ki so živi in zdravi, a bi se lahko okužili z ebolo in umrli, če se ne bomo hitro in ustrezno odzvali." V treh državah zahodne Afrike, kjer je izbruh najhujši, v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone, bodo imeli do 1. decembra le 4.300 postelj, a potrebovali jih bodo še 7.000. Pred tem datumom je po Banburyjevih besedah treba zagotoviti še 15 diagnostičnih laboratorijev sposobnih obdelave 100 vzorcev na dan,prav tako je treba zagotoviti tisoč vozil in zaščitne obleke, z zdajšnjih 50 na 500 povečati ekipe za pokop žrtev ter izuriti in plačati delavce.

"V afriških državah, kjer je izbruhnila ebola, je težko. Ljudje bolnika neradi pustimo samega, kar je tam verjetno velika ovira za zajezitev bolezni. Ljudje, ki želijo spremljati bolnika, se lahko hitro okužijo, če ne pazijo. Ljudje prav tako želijo pokopati svojce, ki so zaradi ebole umrli, in če tudi pri tem ne pazijo, lahko zbolijo," je za naš radio povedala misijonarka v Slonokoščeni obali sestra Anica Starman.

Medtem ko v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone prosijo za dodatno pomoč, Svetovna zdravstvena organizacija napoveduje, da bo v Nigeriji in Senegalu v prihodnjih dneh razglasila konec izbruha ebole, če v obeh državah ne bodo zaznali novi primerov okužb.

Da je umivanje rok eden ključnih ukrepov pri preprečevanju okužbe s to smrtonosno boleznijo, so ob 15. oktobru, svetovnem dnevu umivanja rok, spomnili v Skladu Združenih narodov za otroke. Ekipe Unicefa o tem in ostalih ukrepih še posebej osveščajo prebivalce v državah zahodne Afrike, kjer je trenutno najbolj hudo.v

Svet
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.