Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Sinoda o družini: 1. dan

Svet | 07.10.2014, 11:09

Sinodalni očetje so v ponedeljek popoldne med drugo generalno skupščino začeli s prvimi razpravami o družini. Udeležil se je je tudi papež Frančišek, navzočih pa je bilo 180 sinodalnih očetov. Zbrane v sinodalni dvorani je nagovorilo 38 udeležencev sinode. Govori so sledili osrednji temi o "Božjem načrtu za zakon in družino" ter o "poznavanju in sprejemanju svetih spisov in cerkvenih dokumentov o zakonu in družini".

V nadaljevanju povzemamo nekatere osrednje teme. Izpostavljeno je bilo, da je družina temeljno jedro človeške družbe in zibelka zastonjske ljubezni, govor o družini in zakonu mora vsebovati vzgojo za zvestobo. Zatorej je družino treba zaščititi, saj je prihodnost človeštva. Z več strani je bilo poudarjeno, da je treba prilagoditi jezik Cerkve, tako da bo nauk o družini, življenju, spolnosti razumljen na pravilen način: treba je vstopiti v dialog s svetom in to, po zgledu drugega vatikanskega koncila, s kritično in iskreno odprtostjo. Če Cerkev ne bo poslušala sveta, svet ne bo poslušal Cerkve.

Evangelija ni treba razlagati, ampak izraziti, je bilo povedano v sinodalni dvorani. Predvsem morajo v oznanjevanje evangelija biti vključeni verniki laiki. Evangelizacija ne sme biti razosebljena teorija, ampak mora potekati tako, da bodo družine same konkretno pričevale o evangeljski lepoti in resnici. Izziv je, kako od obrambne situacija preiti k aktivni oziroma ponuditi dediščino vere z novim jezikom, z upanjem, gorečnostjo, navdušenjem, ponuditi prepričljiva pričevanja ter ustvariti most med cerkvenim in družbenim jezikom.

V tem smislu je bila izražena želja po uporabi »biblične kateheze« in ne toliko »teološko spekulativne«, kajti – kljub videzu – ljudje niso zadovoljni z egoizmom in iščejo ideale. Človek želi srečo, kristjan pa vé, da je sreča Kristus, a ne uspeva mu več najti primernega jezika, da bi to povedal svetu. Cerkev pa mora biti »magnetična«, prizadevati si mora za privlačnost, z držo prijateljstva v odnosu do sveta, je bilo rečeno med zasedanjem.

Glede parov v težavah je bilo poudarjeno, da jim Cerkev mora biti blizu preko razumevanja, odpuščanja in usmiljenja: usmiljenje pa je prva značilnost Boga, a jo je treba gledati v kontekstu pravičnosti, saj se bo samo tako zares spoštovalo celoten Božji načrt. Zakon je in ostaja nerazpustljiv zakrament, je bilo izpostavljeno v nadaljevanju. In ker je resnica Kristus, Oseba, in ne skupek pravil, je pomembno ohranjati načela, čeprav se spreminjajo konkretne oblike njihove aktualizacije. Sinoda ne postavlja v razpravo nauka, ampak razmišlja o pastorali, o duhovnem razločevanju, da bi se ta nauk lahko uresničeval tudi pred izzivi današnje družine. V tem smislu usmiljenje ne odstrani zapovedi, ampak je hermenevtični ključ.

Tudi nepopolne situacije je treba obravnavati s spoštovanjem. Pomembno je gledati na pozitivne elemente, da bo sinoda lahko spodbudila pogum in upanje tudi v nepopolnih oblikah družine, ki se jih lahko ovrednoti v skladu z načelom postopnosti. Zares je treba ljubiti družine v težavah, je bilo poudarjeno.

Beseda je nanesla tudi na zavrnitev klerikalizma: včasih se zdi, da je Cerkev bolj zaskrbljena z oblastjo kot pa s služenjem, in zato tudi ne pritegne srca ljudi. Nujen je povratek k posnemanju Kristusa, ponovno najti ponižnost: reforma Cerkve se mora začeti z reformo klera, kajti ko bodo verniki videli pastirje, ki posnemajo Kristusa, se bodo ponovno začeli približevati Cerkvi.

Udeleženci zasedanja so se približali še temi spolnosti, ki ima znotraj zakona bistveno vrednost. Kot je bilo rečeno, se toliko kritizira spolnost zunaj zakona, da se za zakonsko spolnost že skoraj zdi, kot da vodi v to nepopolnost.

Med uro, namenjeno prosti razpravi, ta je potekala zvečer med 18.00 in 19.00, je prišlo do dveh predlogov. Najprej, da naj sinoda pošlje sporočilo spodbude in spoštovanja družinam v Iraku – predlog je z glasovanjem bil tudi sprejet. Kot drugo pa se je predlagalo, da bi se razpravljalo tudi o poročenih duhovnikih v vzhodnih Cerkvah, ki tudi pogosto živijo družinske krize in lahko prispejo do ločitve.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...