Bratuškovi kritike, da so njeni odgovori preveč splošni
Slovenija | 06.10.2014, 18:53
Slovenska kandidatka za podpredsednico Evropske komisije za energetsko unijo Alenka Bratušek je bila na današnjem zaslišanju v Evropskem parlamentu deležna več kritik, da so njeni odgovori kljub konkretnim vprašanjem medli in nenatančni. Tudi na Twitterju so padle podobne ocene na račun Bratuškove - da je govorila preveč splošno, da nima potrebnega znanja, da se je ponavljala in da je bila dolgočasna.
Prva je bila kritična Julie Girling iz vrst zmerno evroskeptičnih Evropskih konservativcev in reformistov, češ da so kljub konkretnim vprašanjem doslej od kandidatke dobili le medle odgovore, zato jo je izzvala, naj konkretno pove, kako bo uresničila načelo, naj onesnaževalec plača.
Bratuškova je v odgovoru izpostavila, da je pomembno, da se vsi skupaj zavedamo svojih skupnih ciljev in delamo v isto smer. Članice same odločajo o davčni politiki, če resno mislimo z energetsko unijo, pa verjamem, da lahko skupaj poiščemo rešitve, tako da bodo bolj obdavčeni tisti, ki bolj onesnažujejo, je dejala.
Kritičen je bil tudi evropski poslanec Bas Eickhout iz vrst Zelenih. "Tu smo na zaslišanju, ker naj bi bili podpredsednica komisije o energetski uniji. Slišali smo že vse o tem, kako je vse težko, ampak to že vemo. A iščemo podpredsednico, ki daje pobudo in je močna. Res vas pozivam, da ste bolj natančni glede tega, kaj vi hočete, namesto da nenehno pojasnjujete splošno situacijo, za katero vsi vemo, da je težka. Svet je težek in vi ste tu, da kaj rešite," je bil oster.
Bratuškovo je vprašal, naj konkretno pove, kako bo okrepila ambicije pri zmanjševanju izpustov. Bratuškova je odgovorila, da se verjetno strinjajo z njo, da sama ne bo mogla doseči zastavljenih ciljev in da bo potrebno sodelovanje vseh, članic unije in tudi Evropskega parlamenta, ter zagotovila, da bo vsekakor prevzela pobudo, da bodo cilji ambiciozni, a realni, ter da bodo na vlak pridobili tudi Kitajsko in ZDA.
O Južnem toku: Za vse projekte morajo veljati enaka pravila
Slovensko kandidatko za podpredsednico Evropske komisije za energetsko unijo so evropski poslanci na zaslišanju vprašali tudi, kakšen bo njen odnos do Južnega toka in Nabucca. Vselej sem in bom zagovarjala stališče, da morajo za vse projekte veljati enaka pravila, je odgovorila.
Evropski poslanec Marian-Jean Marinescu (EPP), ki je zastavil vprašanje, je ob tem izpostavil problem dobivanja plina od Rusije glede na aktualne razmere ter poudaril, da bi zelo cenil "jasen, ne propagandni odgovor".
Bratuškova je povedala, da bi bil Nabucco dober projekt za Evropo, za povečanje neodvisnosti od enega dobavitelja, a so se vlagatelji odločili, da jih ta projekt plinovoda ne zanima, tako da za zdaj kaže, da tega projekta ne bo, in sicer ne zaradi Evropske komisije, temveč zaradi investitorjev.
V povezavi z Južnim tokom pa je dejala, da je res, da bi v tem primeru plin dobivali od enega dobavitelja, od katerega smo že odvisni, bi se pa povečala diverzifikacija poti.
Izpostavila je tudi, da bo vselej zagovarjala, da morajo za vse projekte veljati enaka pravila, tudi za Južni tok. Poudarila je, da je to zagovarjala kot predsednica vlade in bo tudi kot podpredsednica komisije, če bo potrjena.
Bratuškova: KPK ni ugotovila znakov korupcije
Vselej spoštujem zakone, sem velika legalistka in daleč od tega je, da bi imel postopek imenovanja kandidata za komisarja kakršne koli znake korupcije, in to je ugotovila tudi komisija za preprečevanje korupcije, je dejala Bratuškova.
Tako je odgovorila na vprašanje, naj pojasni, ali je res, da je nova vlada sprožila etično preiskavo glede postopka imenovanja komisarskega kandidata, in zakaj ni dvignila pošte KPK.
Bratuškova je odgovorila, da ni nova vlada predlagala postopka, temveč se je KPK glede na vsa medijska poročanja odločila preveriti postopek imenovanja kandidata za komisarja.
Bratuškovi očitek, ker je prepevala pesem Bandiera rossa
Evropska poslanka iz Hrvaške Dubravka Šuica iz vrst Evropske ljudske stranke je Bratuškovi na zaslišanju očitala prepevanje komunističnih pesmi in protievropske izjave. Bratuškova je pojasnila, da je posnetek nastal ob obeležitvi državnega praznika dneva osvobodilne fronte in da je pesem, ki jo je prepevala, antifašistična. Tudi Evropa temelji na podobnih vrednotah, tako da se mi zdi, da se mi ni treba zaradi tega prav nič opravičevati, je dejala in dodala, da sama nikoli ni bila članica nobene komunistične stranke.
Ob tem je še dejala, da doma posluša prav nasprotne očitke, češ da je preveč evropsko usmerjena, da je preveč poslušala navodila Bruslja in da bi se morala bolj postaviti po robu. Izpostavila je tudi prepričanje, da je EU edina pot za Slovenijo, in ponos, da je Slovenija del evropske družine.
Na družabnem omrežju Twitter kritično o nastopu Bratuškove
Tudi na Twitterju medtem že padajo podobne ocene na račun Bratuškove. "Bratuškova prepogosto posplošuje na svojem zaslišanju. Slabo poznavanje številk. Veliko govori, a sama ne verjame v to?" je tvitnil Pawel D. Wisniewski, uslužbenec Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu.
"So kriva vprašanja ali je samo ona tista, ki kar naprej govori iste stvari o tem, kako je treba delati skupaj in podobnem?" se je glasil tvit ClimateWarsaw, za katerim stoji poljski okoljski novinar Wojciech Košč.
"Bratuškova na zaslišanju pravi, da mora energetska unija EU govoriti z enim glasom. (Karkoli že to pomeni)," je na Twitterju kritičen urednik bruseljskega časnika European Voice Georgi Gotev. Kasneje je tvitnil še, da je Bratuškova "neprepričljiva" in vsakič, ko poslanci pritisnejo nanjo, odgovarja podobno.
"Ljubi bog. Prosim. Končaj. To. Zdaj," je tvitnil Alisdair Gray. "Za umret smešno. Ni pomembno, kaj vprašajo evropski poslanci, repertoar odgovor je omejen," je ocenila Linda Kalcher.