Marjan BuničMarjan Bunič
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Predsednik Evropske komisije med razpravo (foto: Evropska komisija)
Predsednik Evropske komisije med razpravo

Evropski poslanci iz Slovenije: Junckerjevo ekipo čakajo zahtevni izzivi

Slovenija | 23.10.2014, 14:04

Evropska komisija, ki jo je včeraj potrdil Evropski parlament, bo lahko začela delati 1. novembra, kot je bilo načrtovano. Za ekipo, ki jo je sestavil Jean-Claude Juncker, je glasovalo sedem evropskih poslancev iz Slovenije, Igor Šoltes se je pri odločanju vzdržal. Vsi pa so v odzivih poudarjali, da evropske komisarje in Junckerja kot prvega med njimi čakajo zahtevni izzivi.

V Evropski ljudski stranki, ki je podprla novo Evropsko komisijo, je pet evropskih poslancev iz Slovenije. Milan Zver je za Junckerjevo ekipo glasoval, ker se Evropska unija in svet soočata s toliko izzivi, da mora biti Evropska komisija čim prej funkcionalna. Med glavnimi nalogami je omenil gospodarsko in politično stabilnost povezave, energetsko in splošno varnost za njene državljane ter vnovično vzpostavitev vladavine prava v članicah. Junckerjeva ekipa po Zverovi oceni ni slaba, a bi bila lahko še boljša, če bi bil postopek njenega imenovanja bolj transparenten. Romano Tomc veseli, da je bila Evropska komisija potrjena, evropski poslanci so s tem po njenih besedah poslali pozitivno sporočilo svojim državljanom. Patricija Šulin je zadovoljna, ker bodo evropski komisarji lahko začeli z delom, med izzivi, ki jih čakajo, je posebej poudarila naložbe. Pričakuje tudi, da bo Junckerjeva ekipa v svojem petletnem mandatu prav tako poskrbela za boljši nadzor nad pravosodjem v članicah osemindvajseterice. Da je izvoljena politično zelo močna Evropska komisija, je prepričan Lojze Peterle, Franc Bogovič jo je podprl, ker so njeni cilji usmerjeni k dejavnemu zmanjševanju brezposelnosti. Meni tudi, da se Junckerjeva ekipa zaveda, da je recept za boljšo prihodnost Evropske unije v povezovanju, delujočemu skupnemu trgu in odločni skupni zunanji politiki.

Da je nastopil čas, ko je treba preiti od besed k dejanjem, je bila jasna Tanja Fajon iz vrst evropskih socialistov. "Vi ste ekipa, ki načrtuje našo prihodnost in prihodnost naših otrok. Tega nikoli ne pozabite. Od vas, gospod Juncker, nočemo le všečnih besed, kot tudi ne od ekipe. Hočemo predloge, ki jih bomo podpirali z mirno vestjo in zavedanjem, da evropski vlak znova poganjamo na hrib uspeha," je poudarila v razpravi.

Ivo Vajgl iz vrst evropskih liberalcev meni, da je Juncker močna osebnost, zato je treba njegovo napoved, da bo nova Evropska komisija politično telo, jemati resno. A Vajgl je dodal še, da bodo v povezavi verjetno tudi v prihodnje nekateri bolj enaki kot ostali.

Šoltes je v pogovoru za naš radio povedal, da sam ni mogel mimo argumentov politične skupine evropskih Zelenih, ki ji pripada. Nova ekipa izvršilnega organa osemindvajseterice v svojem programu namreč po njihovem zmanjšuje cilje, povezane z razvojem zelene tehnologije kot največjega motorja gospodarske rasti, s politikami na področju trajnostnega razvoja, okolja in podnebja ter odnosom do obnovljivih virov. "Dvomimo v velike napovedi o porabi čudežnih 300 milijard evrov za razvoj, saj na drugi strani ni konkretnih projektov." Imenovanje nekaterih evropskih komisarjev je, tako Šoltes, tudi pustilo vtis, da gre za interesne povezave, predvsem na energetskem področju in področju človekovih pravic, zato so bili evropski Zeleni proti Junckerjevi ekipi, a so obljubili, da bodo konstruktivna opozicija. Šoltes svojega glasu ni oddal. "Spoštoval sem argumente, ki imajo svojo težo in moč, je pa po drugi strani res, da je v Evropski komisiji nekaj odličnih članic in članov, za katere sem prepričan, da bodo zelo dobro opravljali svoj posel." Šoltes je v pogovoru za Radio Ognjišče opozoril, da se Evropska unija sooča z brezposelnostjo in razlikami med posameznimi državami, ki bodo v novem mandatu Evropske komisije verjetno še večje. "Tukaj je več vprašanj kot odgovorov. A drži, da Evropska unija nima čarobne palice, da bi lahko hkrati rešila vse." Spomnil je, da lahko marsikaj naredijo tudi članice same, med drugim spretno izkoristijo sredstva, ki so na voljo v proračunu povezave. "Velik pritisk bo na socialo, torej na zagotavljanje socialnega standarda, po drugi strani lahko želja po večji gospodarski rasti in večji vlogi podjetništva deluje kot nasprotje samih socialnih pravic. Znova bo v ospredju spor med delodajalci in delojemalci, kapitala in socialnih pravic," je še dodal Šoltes. Sam ugotavlja, da bo imel verjetno prednost kapital.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...