Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Po izkušnje dela v tujini s pomočjo Aiesec

Svet | 22.10.2014, 18:30 Petra Stopar

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani v teh dneh poteka Študentska arena, na kateri se predstavlja veliko organizacij, ki ponujajo karierne izkušnje in zaposlitve. Med njimi je tudi AIESEC, največja mednarodna organizacija, ki jo vodijo izključno mladi. Ponuja prostovoljna in profesionalna pripravništva v tujini, do 30. novembra pa zbira prijave vseh diplomantov ali študentov, ki bi želeli izkusiti tovrstno usposabljanje.

Pripravništva AIESEC v sklopu programa Delo v tujini ponujajo mladim priložnost, da pridobijo pomembna znanja in veščine, ki jih potrebujejo pri oblikovanju kariere. Izkušnje si mladi lahko pridobijo z delom v globalnem okolju, v majhnih ali pa velikih podjetij ali nevladnih organizacijah, korporacijah ter na pripravništvih, ki trajajo od dveh pa do 18 mesecev.

„Namenjena so mladim od 18. do 30. leta starosti in so vpisani na fakulteto ali pa so diplomirali pred dvema letoma, rok za prijave je 30. november. Naš program dela v tujini se osredotoča na študente in diplomante s področja podjetništva, marketinga in pedagoških smeri. Kar pa zadeva prostovoljnega pripravništva, ni treba imeti omenjene specifične izobrazbene osnove, se pa področja pripravništev tukaj osredotočajo na socialno podjetništvo, izobraževanje, zdravje, okolje in kulturo,“ je v pogovoru za naš radio povedala Marta Silva iz Aiesec Slovenija.

Organizacija v Sloveniji bo 28. novembra na Ekonomski fakulteti v Ljubljani pripravila poseben forum, ki bo povezal mlade s poslovnim svetom in omogočil prenos znanja in idej. V sklopu Youth 2 Business foruma bodo mladim na voljo brezplačne delavnice podjetij, ki bodo temeljile na ekipnem delu in praktičnih študijskih primerih. Vodili jih bodo predstavniki podjetji A.T. Kearney, Zavod Ypsilon, STA potovanje in DATA. Glavni cilj foruma bo spodbuditi mlade k uresničevanju njihovih poslovnih idej in pridobitvi izkušenj v podjetništvu, kar je v tem času gospodarske krize izjemno koristno.

„Ko ti nek posel ali projekt uspe, se najprej sam pri sebi osebno zaveš, da je uspel ravno zaradi tebe samega in tvojih sposobnosti. Nisi pa naredil koristi samo sebi, ampak si tudi drugim ljudem omogočil zaposlitev in delo,“ je prepričana Silva, sicer Portugalka, ki kot članica organizacije deluje na izmenjavi v Sloveniji.

Celoten pogovor z Marto Silva boste lahko slišali v eni od prihodnjih Dijaških oddaj na Radiu Ognjišče, tedaj ga bomo objavili tudi na spletni strani.

Svet, Politika, Sociala, Evropska Unija, Oddaje
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...