
Zdravnica in pacient
Zaživel sistem obnovljivih naročilnic za medicinske pripomočke
| 19.10.2014, 05:30
V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ugotavljajo, da v prvih dveh tednih od uvedbe obnovljive naročilnice to uporablja že približno 30 odstotkov izvajalcev. V manj kot polovici primerov je bil že izdan en pripomoček. Kot še poudarjajo, sistem deluje, večjih težav niso zaznali.
V Zavodu za zdravstveno zavarovanje so obnovljive naročilnice za nekatere medicinske pripomočke uvedli s 1. oktobrom. "To je primerljiva rešitev, kot je bila pred letom uvedba obnovljivega recepta. Zavarovanim osebam smo tako omogočili, da lažje uresničujejo pravico do medicinskega pripomočka, zmanjšali smo breme zdravnikov, ker to pomeni manj obiskov pri zdravnikih, prav tako smo omogočili lažje poslovanje dobaviteljem, saj tako lažje načrtujejo zaloge," je povedala Uršula Jerše Jan.
Obnovljiva naročilnica velja za medicinske pripomočke pri treh najpogostejših boleznih: sladkorni bolezni, inkontinenci in pri stomi. Bolniki morajo tako na primer za merilne lističe za krvni sladkor ali za pripomočke pri težavah z inkontinenco od zdaj k zdravniku le enkrat na leto in ne več vsake tri mesece. Naročilnica velja eno leto od datuma izdaje. Bolnik lahko na eno naročilnico pripomočke dviguje na vsake tri mesece ali štirikrat v času njene veljavnosti. "Olajšali smo predpis medicinskih pripomočkov približno 100.000 zavarovanim osebam. To je skoraj vsaka druga zavarovana oseba, ki danes prejema vsaj enega od medicinskih pripomočkov."
V nov sistem je vključena večina slovenskih bolnišnic, zdravstvenih domov in ostalih partnerjev oziroma skupaj tisoč 700 izvajalcev zdravstvenih storitev. "Rešitev se je zelo lepo prijela v praksi," je še poudarila Jerše Janova. V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ocenjujejo, da je od 550 tisoč izdanih naročilnic za medicinske pripomočke na letni ravni približno 300 tisoč takih, ki bi bile lahko izpolnjene na nov način.