Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Starejši (foto: Klemen Medved)
Starejši

Kakšni naj bodo medgeneracijski centri?

Slovenija | 18.10.2014, 05:15

V Sloveniji naj bi do leta 2020 zraslo 15 regijskih medgeneracijskih centrov. To predvideva nacionalni program socialnega varstva. Slovenska filantropija je na nedavnem posvetu v Vipavi iskala odgovore na to, kakšni naj bodo. Trenutno bdi nad štirimi centri Hiše Sadeži družbe, ki delujejo v Murski Soboti, Vipavi, Črnomlju in Žalcu. Ker so potrebe po regijah različne, so različni tudi njihovi programi.

Osnovna zamisel medgeneracijskih centrov je po besedah Barbare Goričan iz Slovenske filantropije povezovanje različnih generacij med seboj. "Želeli smo jim dati skupne prostore, v katerih bi se lahko družili, soustvarjali, preživljali čas, prenašali znanja in obenem razvijali neke neformalne oblike pomoči."

Prvi medgeneracijski center pri nas je odprl vrata leta 2008 v Murski Soboti, kjer imajo po petih letih delovanja že 3.000 uporabnikov, večinoma gre za starejše ljudi. V Vipavi, kjer so našteli več kot 1.000 uporabnikov, Hiša Sadeži družbe nasprotno privablja predvsem mlade, prihaja tudi veliko brezposelnih.

Zametkov podobnih centrov je po državi še več. Pobude za medgeneracijsko sodelovanje prihajajo iz različnih društev, civilne družbe in javnih organizacij, ki delajo za ljudi. V Slovenski filantropiji so zato želeli preveriti potrebe in želje na terenu. "Tako bi lahko predlagali koncept, obliko, ki bi zadostila potrebam ljudi v regiji in organizacij, ki se ukvarjajo z medgeneracijskim povezovanjem." Ker so programi brezplačni, želijo v Slovenski filantropiji v svojih vrstah združiti čim več prostovoljcev vseh starosti in oblikovati nove storitve.

Slovenija, Sociala
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.