Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Poslanci (foto: Izidor Šček)
Poslanci

Jerovšek: Državni zbor ne more odločati o mandatu, ki je bil potrjen

Slovenija | 10.10.2014, 16:26

Državni zbor bo o poročilu mandatno-volilne komisije v zvezi s poslanskim mandatom prvaka SDS Janeza Janše odločal na sredini izredni seji. Člani omenjenega parlamentarnega delovnega telesa so včeraj o tem razpravljali približno devet ur, sejo je spremljalo več postopkovnih zapletov in prekinitev. Na koncu so sprejeli dva sklepa. S prvim poslancem predlagajo, naj glasujejo o tem, ali Janši kljub zaporni kazni ne preneha mandat in lahko opravlja poslansko funkcijo. Če ta sklep ne bo sprejet, predlagajo ugotovitev, da Janši zaradi obsodbe v zadevi Patria preneha mandat. S tem se državni zbor le seznani. Večina v mandatno-volilni komisiji se sklicuje na mnenje skupine pravnikov. A ta je po mnenju nekdanjega ustavnega sodnika Toneta Jerovška presegla zakonska pooblastila.

"Niti prva odločitev ni potrebna. Janša ima mandat, saj je bil legalno izvoljen na volitvah. Državni zbor nima pristojnosti, da bi odločal o čemerkoli, potem ko je bil mandat potrjen,2 je za naš radio povedal Jerovšek. Zakonodajno-pravna služba državnega zbora je ocenila, da je odvzem Janševega mandata na podlagi zakona o poslancih lahko ustavno sporen. Parlamentarna mandatno-volilna se je zato odločila za oblikovanje skupine pravnih strokovnjakov, ki je kot ustavno dopustni možnosti navedla prenehanje Janševega mandata neposredno na podlagi zakona o poslancih in mirovanje mandata. Če bi se poslanci odločili, da Janši zamrznejo mandat, ali ugotovijo, da mu preneha, Jerovšek dodaja, da bi bila to groba zloraba 82. člena ustave, sedmega člena zakona o volitvah in devetega člena zakona o poslancih. "Deveti člen zakona o poslancih ne velja in ni uporaben v Janševem primeru, saj je bil izvoljen ob dejstvu, da je bil Janša obsojen in so ga volivci potrdili na volitvah."

Jerovšek je komentiral mnenje pravnikov, ki je bilo osnova za včerajšnjo sejo mandatno-volilne komisije. "Mnenje, ki ga je dala tako imenovana skupina neodvisnih pravnikov, je manjšinsko. Mnogo več nas je, ki smo napisali povsem nasprotno mnenje. Tako drugačno mnenje je zakonodajno-pravna služba državnega zbora, ki jo je parlamentarna mandatno-volilna komisija očitno ignorirala."

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...