Stavba Evropske komisije v Bruslju
Vlada za evropsko komisarko predlaga Violeto Bulc
Slovenija | 10.10.2014, 15:11
Nova kandidatka za članico prihodnje Evropske komisije je ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo Violeta Bulc. Na dopisni seji vlade je ta predlog premierja Mira Cerarja dobil devet ministrskih glasov. Ime je že romalo v Bruselj, Jean-Claude Juncker bo z Bulčevo govoril v začetku prihodnjega tedna. Odzivi v DeSUS in SD so mlačni, slišati je kritike, da predlog ni bil oblikovan na demokratičen način.
Potem ko se je iz tekme za slovensko članico nove Evropske komisije zaradi negativne ocene pristojnih odborov v Evropskem parlamentu umaknila Alenka Bratušek, je novi predsednik izvršilnega organa Evropske unije slovensko vlado pozval, naj predlaga drugo ime. Cerar je zaradi časovne stiske in zato, ker so štirje ministri v tem trenutku v tujini, sklical dopisno sejo vlade. Za novo kandidatko za evropsko komisarko iz naše države je predlagal Bulčevo. "Izbral sem jo zato, ker se je izkazala kot članica ali celo ena od vodij programskega odbora SMC, s svojim delom je močno pripomogla k oblikovanju strankinega programa. Izkazala se je tudi pomembne odločevalske in vodstvene lastnosti," so njegovi razlogi. Cerar je prav tako opozoril, da ima podjetnica in inovatorka bogate izkušnje, tudi z delom v okolju evropske administracije. "Je dobra poznavalka evropskih vsebin, nekaterih odločevalskih procesov, zavezana je tudi vrednotam Evropske unije, kar je eden od pomembnih pogojev za takšno mesto," je dodal.
Proti premierjevemu predlogu je bilo sedem ministrov, podprlo ga je šest, dva ministra nista glasovala, po poslovniku to šteje, da sta bila za. Bulčeva se je iz odločanja izločila. Po Cerarjevih besedah je bilo odločanje skladno s pravnimi pravili. "Upam, mislim, da tudi ne bi bilo prav, da se to zgodi, da bi evropska politična preigravanja, vnaprej izražena mnenja, vnaprejšnji predsodki in domneve, smeli in bistveno vplivali na odločitev v Evropskem parlamentu in pri ostalih pristojnih organih."
Juncker je z imenom že seznanjen, v prihodnjih dneh bo intenzivno razmišljal o svojih nadaljnjih potezah. Ali bo Bulčeva v njegovi ekipi ohranila mesto, ki je bilo namenjeno Bratuškovi, to je položaj podpredsednice Evropske komisije, pristojne za energetsko unijo, še ni jasno. "Resor bo določen po pogovoru kandidatke s predsednikom Junckerjem, ne prej. Je v stiku z vodji političnih skupin v Evropskem parlamentu, slovenskim premierjem in se trudi, da za širše sprejemljivo rešitev," je pojasnil Junckerjev tiskovni predstavnik. Bulčeva bo morala vsekakor opraviti tudi zaslišanje v edini neposredno voljeni ustanovi povezave.
Ministri DeSUS so glasovali proti Cerarjevemu predlogu, prepričani so, da Bulčeva nima ustreznih izkušenj za ta položaj. "Njena edina politična izkušnja je štirinajstdnevno ministrovanje, v državnem zboru je bila kot ministrica samo ob prisegi, tako da nima niti izkušenj s slovenskim parlamentom," je povedal prvak stranke in vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec. Čeprav ga skrbi, da se bo ponovila zgodba Bratuškove, Bulčevi želi, da bi se na zaslišanju v Evropskem parlamentu dobro odrezala. Nad odločitvijo so neprijetno presenečeni v SD. Predsedujoči stranki in kmetijski minister Dejan Židan je pojasnil, da ni bilo nobenega resnega poskusa koalicijskega usklajevanja. "Iz tega ne bomo delali vladne krize, a to je napačna odločitev."
Da gre za nadaljevanje pristopa, ki se je zgodil pri Bratuškovi, je opozoril vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. V ZL so kritični do načina izbiranja kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije, menijo, da je nedemokratičen. V N.Si so spomnili, da kot strokovna in kompetentna kandidata za to mesto podpirajo Lojzeta Peterleta ali Romano Jordan. V ZaAB Bulčevi želijo veliko sreče, saj jo bo gotovo potrebovala, napovedujejo, da je ne čaka nič dobrega.
Oglasili so se tudi nekateri evropski poslanci iz naše države. Tanja Fajon, ki je bila že na prvem seznamu, poslanem v Bruselj, mediji pa so jo kot kandidatko omenjali tudi v zadnjih dneh, vladno odločitev spoštuje. Upa, da bo naša država s to odločitvijo omogočila, da bo Evropska komisija začela delovati pravočasno in da bo pri svojem delu uspešna. Romana Tomc upa, da je bila odločitev Cerarja in njegove ministrske ekipe dovolj premišljena, čeprav sama meni, da trenutnih razmer in okoliščin nista upoštevala. "Pričakovano se zgodijo trenja, ko je na političnem parketu v igri več kandidatov. Sama želim, da se ne bi ponovila neprijetna zgodba Bratuškove," je za naš radio povedala Patricija Šulin. Da bi moral Cerar ukrepati že veliko prej, je opozoril Franc Bogovič. Predvsem bi moral razumeti položaj, v katerega je Slovenija pahnila tako Evropski parlament kot tudi Junckerja. "Nismo več igralci, ki bi lahko zelo uveljavljali svoje ambicije, svoje želje."
Vodja politične skupine liberalcev v Evropskem parlamentu Guy Verhofstadt je predlog slovenske vlade pozdravil, meni, da je Bulčeva močna kandidatka, ki bo dodana vrednost za Junckerjevo ekipo. V politični skupini socialdemokratov v Evropskem parlamentu so predlog vzeli na znanje, veselijo se, da bodo Bulčevo ocenili na prihajajočem zaslišanju.