Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
mag. Bernard Brščič (foto: nn)
mag. Bernard Brščič

Brščič: Tudi z novo vlado varčevanja ni na vidiku

Slovenija | 08.10.2014, 11:28

Dodatnih 200 milijonov evrov primanjkljaja ni končna številka, ta se lahko še poveča, meni ekonomist mag. Bernard Brščič. S tem se je v pogovoru za Radio Ognjišče odzval na včerajšnjo napoved finančnega ministra Dušana Mramorja o rebalansu proračuna za letošnje in prihodnje leto. Brščiča zelo skrbi finančna slika države, predvsem njena prihodkovna stran.

Napoved rebalansa proračunov za letošnje in prihodnje leto je po besedah mag. Brščiča znak poraznega načrtovanja ministrstva za finance in na drugi strani simptom razbrzdane fiskalne politike vlade Alenke Bratušek. "Ta gospa je javne finance pustila v popolnem razsulu in bo ostala v spominu po zgodovinsko visokem proračunskem primanjkljaju v lanskem letu, ki je bil z 14,7 odstotki najvišji v EU in skoraj 30 odstotnem zvišanju javnega dolga. Ta dediščina, ki jo je vlada Mira Cerarja podedovala, je resnično katastrofalna."

Brščiča skrbi nemoč, ki jo izraža minister Mramor, ki sicer govori o varčevanju, a ukrepi vlade kažejo prav nasprotno. "Vlada je povečala število ministrstev na 14 resorjev, minister Mramor si je omislil kar štiri državne sekretarje, kar je v nasprotju z zakonom o vladi, ki je preteklim vladam omogočal dve zaposlitvi državnih sekretarjev. Ustanavljajo se nove institucije, neke agencije za infrastrukturne projekte, za kohezijsko politiko, skratka, nikakršnih sledi o varčevanju ni na vidiku."

Po besedah Brščiča je za ministrstvo za finance "sramotno", da jim bo v državni blagajni zmanjkalo za kar 124 milijonov evrov transferjev za pokojninsko blagajno. "Nikakor se ne morem strinjati, da je 200 milijonski rebalans opomba pod črto. Nenazadnje gre v kontekstu primanjkljaja za kar četrtinsko povečanje.“ Brščič se boji, da bo na koncu leta primanjkljaj še nekoliko višji.

Sogovornik je prepričan, da je Slovenija evropski bolnik. Spomnil je, da je Slovenija država z najvišjim zvišanjem javnega dolga v obdobju 2008 - 2014, ta se je povečal iz 23,5 na letošnjih 82 odtokov BDP. "Tudi fiskalna politika, ki jo napoveduje minister, ne obeta sprememb, obeta nadaljnje zadolževanje," trdi Brščič, ki sicer vidi rešitve v racionalizaciji javne uprave. "Ta socialistična miselnost, da problem Slovenije ni javna poraba, ampak prenizki davki, je katastrofalna. Tisto, kar potrebujemo, je uravnoteženje proračuna z radikalnim zmanjšanjem javne porabe. Rezerv je precej. Omenil bi samo transfer v pokojninsko blagajno. Zavedati se morate, da je od te 1,7 milijarde evrov kar 400 milijonov namenjenih plačevanju pokojnin, ki niso bile utemeljene v vplačanih prispevkih. Gre za upokojence jugoagresorjev, udbašev, partizanov, to so vse nepotrebni stroški," je povedal ekonomist Brščič, ki vidi rešitve tudi v ukinjanju določenih, za državno delovanje nepotrebnih uradov.

Slovenija, Politika
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...