Maver o lokalnih volitvah: Rezultati niso presenečenje
Slovenija | 06.10.2014, 13:33
Kolumnist spletnega portala Časnik.si dr. Aleš Maver je v pogovoru za Radio Ognjišče povedal, da ga rezultati lokalnih volitev niso preveč presenetili. Nekoliko je po njegovih besedah nepričakovano "politično vstajenje" Franca Kanglerja. Spomnil je na poraz, ki ga je v Ljubljani in Mariboru doživela na parlamentarnih volitvah zmagujoča Stranka Mira Cerarja.
Prepričljiva zmaga Zorana Jankovića v Ljubljani Mavra ni presenetila. Dodal je, da bi ob takšni strukturi volivcev sedanjemu županu lahko konkuriral le nekdo iz levosredinskega bloka: "Tudi v stranki SMC so se odločili, da pustijo Jankovićev fevd nedotaknjen. Seveda je rezultat Damjana Damjanoviča kot nekakšnega neuradnega kandidata desne sredine precej slabši, kot je bil rezultat Mojce Kucler Dolinar na zadnjih lokalnih volitvah. Vprašanje je, če je bila modra odločitev, da se gre na volitve s kandidatom, ki ni imel jasnega profila."
A je Maver opozoril, da je ob nizki volilni udeležbi Janković prejel precej manj glasov kot na prejšnjih volitvah. Po njegovih besedah je poraz v Ljubljani doživela tudi največja vladna stranka SMC, saj ji ni uspelo prepričati volivcev ne s kandidatom za župana in ne s svetniško listo. O rezultatih v Mariboru, kjer se bosta v drugem krogu pomerila sedanji župan Andrej Fištravec in povratnik Franc Kangler, pa je dejal: "Deloma je mogoče nepričakovano politično vstajenje Franca Kanglerja. Očitno je uspel pridobiti nazaj del tistih volivcev, ki jih je leta 2012 tako razjezil s postavitvijo radarjev in so ga dobesedno odnesli z oblasti. Mogoče je presenetljivo to, da je Fištravec tako prepričljivo odločil boj na tako imenovanem vstajniškem polu, saj sta dva kandidata izrazito računala na glasove tako imenovanih vstajnikov, a sta ostala pod dvema odstotkoma glasov." Sklepamo lahko, da je imel Maver v mislih kandidata ZaAB Dragana Bosnića in Združene levice Petra Rižnarja.
Nov poraz je v Mariboru po besedah Mavra doživela tudi stranka Mira Cerarja, katere kandidat Anton Kranjc se ni uvrstil v drugi krog in kjer je stranko tik pred volitvami zapustilo več kot 40 članov. "Na lokalni ravni gre precej težje, če želiš ustanoviti lokalne odbore in očitno je Stranko Mira Cerarja ta hitrost pri ustanavljanju prehitela."
Na tokratnih lokalnih volitvah je med strankami po številu županov najuspešnejša SLS, po številu svetniških mest medtem najbolje kaže SDS. "Precej pa je opazno vstajenje SLS, ki je dobila že v prvem krogu precej županov."
Največ županov je izvoljenih na nestrankarskih listah. Maver opozarja, da je ta delež sicer na približni ravni iz leta 2010, vendar se mu trend rasti nestrankarskih list ne zdi pozitiven, "ker so stranke vendarle osnova parlamentarne demokracije. Ni pa tudi v evropskem in svetovnem merilu nič posebnega, da se na lokalni ravni ljudje manj identificirajo kot kandidati strank."
Na dan volitev pa so prestolnico preplavile jugoslovanske zastave in podoba z diktatorjem Titom, saj so snemali film. Maver sicer upa, da je šlo zgolj za naključje, a dodaja: "Ljubljana pod županom Jankovićem od leta 2006 prednjači v neki čudni subkulturi s poveličevanjem povojne politične mitologije. Vrhunec je bil verjetno poskus poimenovati ulico po Titu in to se bo očitno tudi nadaljevalo."