Nadškof Zore pri praznični sveti maši povabil k skrbi za druge
Slovenija | 04.10.2014, 22:49
Novoimenovani ljubljanski nadškof metropolit Stane Zore je ob prazniku svetega Frančiška Asiškega daroval slovesno sveto mašo v cerkvi Marijinega oznanjenja na Tromostovju v Ljubljani. Dokler ga papež ni poklical v novo službo, je bil namreč provincialni minister slovenskih frančiškanov. Vernike je povabil, naj sledijo zgledu tega svetnika in gredo od oltarja v svet k bratom in sestram.
Verniki so napolnili frančiškansko cerkev in pred začetkom bogoslužja z aplavzom pozdravili novega ordinarija ljubljanske nadškofije. Ta se je zahvalil, a zbrane obenem prosil, naj vsak dan tako združijo roke, vendar ne v ploskanje, temveč v molitev. "Čudna so Božja pota, upam, da ve, kaj dela," je nadškof Zore komentiral svoje imenovanje.
V pridigi je osvetlil lik svetega Frančiška Asiškega. Poudaril je, da nam ta svetnik s preloma iz 12. v 13. stoletje govori tudi danes, v začetku tretjega tisočletja. Ko je pel o lepoti stvarstva in s stvarstvom hvalil Boga, tako je pojasnil nadškof Zore, je bil Frančišek Asiški slep in izčrpan od bolezni, zaznamovan z Jezusovimi ranami ter je potem v kratkem tudi umrl. Ko je sam na nek način stopil v telesno temo, je začel peti o soncu in lepoti vsega okoli sebe, kajti njegov pogled ni izhajal iz luči, ki je prihajala v njegove oči, tako je dodal nadškof Zore, njegov pogled je bil pogled srca.
Po besedah novega ordinarija ljubljanske nadškofije je bil Frančišek Asiški zazrt v Boga, a ta zazrtost ga ni ločila od resničnosti, saj je želel Jezusa Kristusa videti v njegovem pomanjkanju, v njegovem uboštvu, v tem učlovečenem Bogu pa je tudi začel živeti kot brat vsem.
Kot je še menil nadškof Zore, pristna duhovnost ne more ostati odmaknjena v pobožnih molitvah in lepih obredih, čeprav je vse to potrebno. Duhovnost se mora, tako je dodal, tudi utelesiti, kakor se je utelesila duhovnost tega svetnika. Frančišek Asiški je namreč iz pogleda, uprtega v Boga, vedno znova videl človeka v njegovi konkretnosti, ranjenosti. Po besedah nadškofa Zoreta nas tudi danes vabi, naj gremo od oltarja v svet in imamo odprte oči za brate in sestre ter tako utelešamo evangelij.