Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Evropska Slovenija zgrožena nad Brglezovimi izjavami

Slovenija | 02.10.2014, 10:03

Društvo Evropska Slovenija se je ostro odzvalo na nedavni intreviju, ki ga je imel predsednik državnega zbora Milan Brglez v tedniku Mladina. V njem je med drugim dejal, da smo bili v preteklosti „vezani na drugačen tip države, ki je imela dediščino, kredibilnosti in določeno pripoznanje v mednarodni skupnosti“. Po trditvah omenjenega društva gre za besede, ki si jih predsednik najbolj demokratičnega organa v državi ne bi smel privoščiti.

Uvodoma so zapisali, da je temeljna predpostavka in načelo delovanja države, da njeni najvišji predstavniki nastopajo in vodijo s svojim zgledom, ne samo spoštujoč, ampak tudi braneč ustavni etos svoje republike. Brgleza so tako spomnili, da smo v preteklosti živeli v totalitarni komunistični državi, „v bistvo katere je bila vsajena krvoločna komunistična revolucija, in ki je vzpostavila ekonomski sistem, katerega dolgove še danes plačujejo mlajše slovenske generacije“. Izjave predsednika državnega zbora po pisanju Evropske Slovenije kažejo na to, da Brglez preloma iz enega v drug sistem ne želi in zato tudi ne zmore. „Pritrjevanje pozivom k ponovnemu obveznemu uvajanju srbo-hrvaščine v osnovne šole, objokovanje izgube domnevnih komparativnih prednosti na Balkanu zaradi neznanja tega jezika, dokazujejo njegovo ujetost v miselni in politični kontekst, ki ga ni mogoče poimenovati Evropska Slovenija, ki nasprotuje etosu slovenske ustave in zato vsemu, kar naj bi predstavljal Državni zbor kot njen vsakodnevni izvrševalec.“

V Evropski Sloveniji so še zapisali, da nikjer v zahodni civilizaciji, še posebej pa ne po grozotah druge svetovne vojne, ni mogoče najti visokega politika, ki bi povojne poboje pojasnil z golim upoštevanjem naravnega prava s strani tedanjih oblastnikov. „Gre za izjavo, ki je nevredna intelektualca, še manj univerzitetnega predavatelja mednarodnih odnosov in ki je naravnost škandalozna za predsednika državnega zbora države, ki jo vse mogoče krivice, storjene v in po drugi svetovni vojni tako zelo bremenijo še danes,“ so jasni v Evropski Sloveniji. „Povojni, in zares vsakršni poboji, nimajo ničesar opraviti s kakršnimkoli pravom, še najmanj pa naravnim. So preprosto proti-pravni,“ še menijo v Evropski Sloveniji, kjer svoj zapis sklenejo z besedami, da si najvišje demokratično telo slovenske države zasluži nekoga, ki bo poznal minimalne civilizacijske temelje zahodne civilizacije in ki bo ne le spoštoval, temveč ponotranjil ustavni etos države, ki jo predstavlja. „V Društvu Evropska Slovenija zato javno sprašujemo spoštovanega dr. Milana Brgleza, ali se sam sebi res zdi primeren za opravljanje funkcije predsednika Državnega zbora.“

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...