Verska svoboda v upadanju, kristjani najbolj preganjani
Cerkev po svetu | 04.11.2014, 07:57 Marta Jerebič
Katoliška organizacija Pomoč Cerkvi v stiski je včeraj v Franciji predstavila poročilo o verski svobodi po svetu. Iz njega je razvidno, da se razmere že več let poslabšujejo, najbolj preganjana verska skupina pa so kristjani. Poročilo, ki zajema vse verske skupnosti, so danes predstavili še v nekaterih drugih državah.
Poročilo zajema 196 držav. V 81 državah je verska svoboda omejena. V 20 državah praktično ne obstaja, 14 od teh držav je muslimanskih. Na vrhu seznama, kjer ni verske svobode, ostaja Severna Koreja, države, za katere beležijo visoko stopnjo preganjanja, pa so Irak, Sirija, Libija, Nigerija, Pakistan, Savdska Arabija, Iran, Jemen, Kitajska, Egipt in Sudan.
Tiskovni predstavnik organizacije v Veliki Britaniji, John Pontifex, ob tem opozarja tudi na posamezne države, kjer se je verska svoboda nekoliko izboljšala. »V Iranu, Zimbabveju, Združenih arabskih emiratih, Tajvanu, Katarju in na Kubi so se razmere v obdobju od jeseni 2012 do poletja 2014 izboljšale.« V šiitskem Iranu je na primer predsednik dovolil gradnjo sunitskih mošej v Teheranu.
Poročilo izpostavlja tudi dejstvo, da se na Zahodu vero odrinja v zasebno življenje. »Na splošno beležimo zmanjševanje strpnosti in verskega pluralizma. In to tudi na stari celini. V Evropi beležimo povečanje protisemitskih in protiislamskih dogodkov, tudi v povezavi z izraelsko palestinskim konfliktom,« je za Radio Vatikan povedala tiskovna predstavnica organizacije v Italiji, Marta Petrosillo.
»Glavno sporočilo poročila je, da bi morali verski voditelji glasno obsoditi nasilje v imenu vere, prav tako pa podpreti versko strpnost,« je še dejal Pontifex in dodal, da poročilo zakonodajalce zahodnih držav poziva, da si versko svobodo zadajo za prednostno nalogo.