VIDEO: Papež: Protikrščanskih preganjanj ni mogoče upravičiti
Cerkev po svetu | 02.10.2014, 13:50 Marta Jerebič
V Vatikanu se je danes začel tridnevni vrh o krizi na Bližnjem vzhodu, ki se ga udeležujejo nunciji iz tega območja, predstavniki Svetega sedeža pri Združenih narodih in Evropski uniji, vatikanski državni tajnik in odgovorni iz neposredno vpletenih vatikanskih dikasterijev. Udeležence je na začetku pozdravil tudi papež Frančišek.
Molimo za kristjane na Bližnjem vzhodu, ki trpijo vsakodnevno preganjanje. Papež je sicer ta poziv izrekel, ko se je srečal s patriarhom Vzhodne Asirske Cerkve. Poudaril je, da protikrščanskih preganjanj ni mogoče upravičiti: "Nobeni verski, politični ali ekonomski razlogi ne morejo upravičiti tega, kar se dogaja več sto tisoč nedolžnim možem, ženam in otrokom."
Vrha o krizi na Bližnjem vzhodu se sicer med drugim udeležujejo nunciji, ki delujejo v Egiptu, Jeruzalemu, Jordaniji in Iraku, Iranu, Libanonu, Siriji in Turčiji. "To srečanje nuncijev je trenutek molitve, saj je na programu tudi molitev," je nuncij v Siriji, nadškof Mario Zenari, dejal v pogovoru za Radio Vatikan in pojasnil: "Medtem ko je mednarodna skupnost poklicana, da premaga to nasilje, ta terorizem, in išče rešitev za konflikte, je Cerkev v prvi liniji z lastnimi sredstvi. Cerkev, ki nima vojaškega orožja, ima duhovno orožje, ki je zelo učinkovito."
Msgr. Zenari v Siriji deluje 6 let. Na ravni ljudi opaža dobro sobivanje med različnimi religijami, predvsem med kristjani in muslimani: "Med seboj se spoštujejo in cenijo, prav tako je tudi med verskimi voditelji. To je že dobra osnova, na kateri je treba graditi." Nuncij v Siriji tako meni, da bi se s tem že dalo premagati ideologijo Islamske države, saj obstaja potencial dobrega in s pomočjo Boga, v katerega verujejo religije, ki so prisotne na območju, se lahko naredi veliko.
Udeleženci vrha bodo sicer spregovorili o razmerah, kjer pustoši Islamska država, izmenjali si bodo ideje za možne pobude za mir in pomoč razseljenim ljudem.