Štefan IskraŠtefan Iskra
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Dediščina gre v šole

| 26.09.2014, 11:14

V Slovenski Bistrici so se dopoldne začeli letošnji Dnevi evropske kulturne dediščine. Z letošnjo temo želijo izpostaviti pomen izobraževanja o dediščini. Pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije so skupaj z muzeji, galerijami, arhivi, Zavodi s področja kulture, knjižnicami, območnimi izpostavami Javnega sklada za kulturne dejavnosti, lokalnimi in krajevnimi skupnostmi, nevladnimi organizacijami, vrtci, šolami in zavzetimi posamezniki pripravili vsebine, ki bodo mladim in malo manj mladim približale dediščino.

Letos odprtje v Slovenski Bistrici

Z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, območne enote Maribor, Srečko Štajnbaher: »Ni naključje, da se letošnja slovesnost ob odprtju Dnevov evropske kulturne dediščine odvija v Slovenski Bistrici. Občina Slovenska Bistrica si že dalj časa zelo prizadeva za ohranjanje, oživljanje in promocijo kulturne dediščine ter predvsem za prenos teh vsebin na mlade. Začelo se je z mladinskimi raziskovalnimi tabori, na katerih sta se v osemdesetih letih prejšnjega stoletja začeli raziskovati naravna in kulturna dediščina. Generacije dijakov in študentov tako iz Slovenije kot tudi iz tujine so na teh taborih pridobile izjemne izkušnje in vtise, še posebej na Ančnikovem gradišču. Tudi sooblikovanje programa prireditev ob vsakoletnih Dnevih evropske kulturne dediščine v Slovenski Bistrici je že več kot desetletna tradicija: Zavod za kulturo Slovenska Bistrica predstavlja zgodbe bistriškega gradu; Vrtec Otona Župančiča Slovenska Bistrica v svoj program kakovostno, načrtno in inovativno uvaja teme s področja dediščine; zagnana mlada ekipa umetnostnih zgodovinark je neutrudna pri promociji lokalnih kulturnih spomenikov ter pri izobraževanju o njih; izredno aktivni so tudi knjižnica in lokalna društva. Letos so se nam pri oblikovanju programa pridružili tudi osnovne in srednja šola, razvojna agencija in turistični podmladek; upamo, da bo tudi to sodelovanje postalo tradicionalno. Vse našteto se zrcali v bogastvu in širini letošnjega programa odprtja ter v tednu, ki sledi.«

Pridružite se prazniku dediščine tudi vi!

Generalni direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Jernej Hudolin: »Letos nadaljujemo z regionalnimi posveti - Kako s kulturo izboljšamo otrokov in mladostnikov vsakdan. Posvet za strokovne delavce vzgojno-izobraževalnih zavodov, kulturnih ustanov in lokalnih skupnosti v širši gorenjski regiji je namenjen izboljšanju dostopnosti in kakovosti kulturno-umetnostne vzgoje ter prepoznavanju pomena načrtnejšega sodelovanja na tem področju. Kljub dobronamernim konvencijam in zakonom, učinkovitim institucijam in odličnim programom posameznik še vedno tisti in edini, ki lahko obudi zgodbe in modrosti preteklosti. Potrebni so napori mnogih ljudi, da se pozabljeni zakladi, ki jih hrani naša preteklost, obudijo in da aktivno posežejo v življenje človeka in naroda. In mu s tem pomagajo razumeti in spoštovati sebe in druge.«

Vabljeni k poslušanju pogovora s koordinatorico letošnjih Dnevov evropske kulturne dediščine Natašo Gorenc.

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...