Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Iraški kristjani bežijo pred nasiljem sunitskih skrajnežev (foto: Radio Vaticana)
Iraški kristjani bežijo pred nasiljem sunitskih skrajnežev

Voditelji bližnjevzhodnih Cerkva pozvali k zaščiti manjšin v Iraku in Siriji

Svet | 17.09.2014, 13:17

Voditelje bližnjevzhodnih Cerkva skrbijo razmere v Iraku in Siriji, kjer pustoši Islamska država. Združene narode so pozvali, naj zaščitijo manjšine pred pokoli in grozodejstvi skrajnežev. Opozorili so, da gre za zločine proti človečnosti. Da gre za hudičevo delo, je medtem v pogovoru za ameriško televizijsko mrežo CNN dejal prefekt vatikanske kongregacije za evangelizacijo narodov, kardinal Fernando Filoni. Do vojaškega posredovanja je zadržan. Da je treba poiskati ustrezno rešitev, je bil jasen kaldejski patriarh Louis Sako. Predsednik Karitas v Iraku, škof Shlemon Warduni, pa je prepričan, da se je mednarodna skupnost odzvala premalo in prepozno.

Ideologija, ki jo širi Islamska država, bo po oceni voditeljev bližnjevzhodnih Cerkva uničila sistem človekovih pravic, saj ustvarja nevaren precedens brezbrižnosti do zaščite najbolj ranljivih. Zato jo je treba ostro obsoditi in ustaviti. Kot poudarjajo, Islamska država predstavlja grožnjo kristjanom ter pripadnikom ostalih verstev in etničnih skupin na tem območju, tamkajšnji družbi, prav tako pa tudi vsemu ostalemu svetu. Kot dodajajo voditelji bližnjevzhodnih Cerkva, je mednarodna skupnost zato dolžna ukrepati. Po njihovem je prva naloga vzpostaviti možnost mirnega sožitja, da bi bili spoštovani dostojanstvo ter pravice in dolžnosti posameznika. Hkrati so pozvali k pomoči razseljenim, saj se bliža zima.

Da so Združeni narodi, Evropa in ZDA prezrli trepljenje manjšin na Bližnjem vzhodu, je bil kritičen predsednik Karitas v Iraku, ki se mudi na visokem srečanju v Rimu. "Svoje naloge ob začetku konflikta niso opravili dobro, na pomoč so priskočili nekoliko prepozno." Kot je škof Warduni pojasnil za Radio Vatikan, so kristjani v Iraku v resnično težkem položaju. "Prestrašeni so. Skrajneži jih skušajo prisiliti, naj postanejo muslimani. A njihova vera je močna, v svojem življenju želijo Jezusa Kristusa."

Kot papežev posebni odposlanec se je v Iraku nedavno mudil kardinal Filoni. Za CNN je pojasnil, da se je dobro opremljena skupina teroristov spravila na neoborožene, preproste in miroljubne ljudi, ki jih je treba braniti in jim pomagati. "Menim, da je zaradi človekovih pravic, zaradi blaginje človeštva, naša prva dolžnost, da zaščitimo te ljudi." Kardinal Filoni je spomnil, da je papež Frančišek že večkrat povedal, kaj pomeni stopiti v vojno in kaj braniti nedolžne. "Najprej mora priložnost dobiti iraška vlada. A če za to ni sposobna, če ne more zaščititi ljudi, mora to nalogo prevzeti nekdo drug."

Da vojaškega posredovanja ne bi smelo biti brez mandata Združenih narodov, je menil patriarh Sako. "Ne sme se kar slepo bombardirati. Umrlo bo veliko ljudi, tudi tistih, ki ne podpirajo Islamske države. Treba je poiskati bolj ustrezne rešitve in ohraniti življenja, ne pa uničevati infrastrukture, hiš." Nekaj rešitev za trenutne razmere v Iraku je patriarh Sako včeraj predstavil v Bruslju. Med drugim je poudaril, da je treba podpreti iraško in kurdsko vojsko, da bosta lahko varovali ljudi in se bodo ti lahko vrnili na svoje domove. Prosil je tudi za takojšnjo človekoljubno pomoč.

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...