Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Iraški begunci  (foto: Radio Vaticana)
Iraški begunci

Predsednik mednarodne Karitas pozval k miru na Bližnjem vzhodu

Svet | 16.09.2014, 17:51

V Rimu so te dni zbrani predstavniki Karitas, ki delujejo v državah Bližnjega vzhoda. Povod za srečanje so težke razmere, s katerimi se soočajo ljudje v tem delu sveta. V ospredju razprav je vprašanje, kako pomagati prebivalcem Sirije, Iraka in Gaze. Predsednik mednarodne Karitas, kardinal Oscar Rodriguez Maradiaga, je prepričan, da še več nasilja ni pravi odgovor na njihove stiske.

Kardinal Maradiaga je v svojem nagovoru spomnil na milijone Sirce, ki so bili zaradi krvavega konflikta v državi prisiljeni zapustiti svoje domove. Opozoril je na etnično in versko čiščenje, ki ga na vzhodu Sirije in Iraka izvajajo skrajneži. Omenil je tudi težak položaj ljudi z območja Gaze, ki so v zadnjih spopadih ostali brez vsega. "Kot del humanitarne skupnosti se soočamo z najhujšo krizo v svetu po drugi svetovni vojni," je poudaril.

Čeprav Zahod združuje vojaške moči v boju proti skrajnežem, nadaljnje nasilje po besedah kardinala Maradiage ni pravi odgovor, saj bo vodilo v še več nesmiselnega klanja. Ob tem je spomnil na besede papeža Benedikta XVI., da sila lahko ustavi telo, ne more pa zatreti človeškega duha, in besede njegovega naslednika, papeža Frančiška, da vojna nikoli ni nujna in tudi neizogibna, saj je vselej mogoče najti še drugo pot: pot dialoga, srečanja in iskrenega iskanja resnice. Predsednik mednarodne Karitas je prepričan, da je prav iskanje druge poti naloga človekoljubnih delavcev. "Na svoji strani imamo orodje, ki je močnejše od vsega orožja." Kot je dodal kardinal Maradiaga, ga je ponudil zdajšnji sveti oče, ki je dejal, da se Cerkev sovraštvu upira z ljubeznijo, da nasilje premaguje z odpuščanjem in da na rožljanje orožja odgovarja z molitvijo.

Pred mednarodno Karitas so zaradi kriznih žarišč na Bližnjem vzhodu veliki izzivi. Zato mora srečanje v Rimu, tako kardinal Maradiaga, poiskati odgovor na vprašanje, kako podpreti tamkajšnje nacionalne Karitas in krajevne Cerkve, da bodo lahko še naprej nudile pomoč vsem, ki jo potrebujejo. Države, ki dobavljajo orožje na Bližnji vzhod, je pozval, naj prenehajo s tem. Čeprav hkrati nudijo človekoljubno pomoč, njihova odgovornost za trenutne razmere ni nič manjša. Kardinala Maradiago skrbi tudi beg številnih kristjanov z območja. "Mir na Bližnjem vzhodu mora temeljiti na pravicah, ki bodo veljale za vse ljudi. Tega ni mogoče vsiliti od zunaj, to je mogoče doseči le znotraj." Zato so po njegovem nujni regionalni pogovori, povabil pa je tudi k molitvi za pogum, da bi mednarodna skupnost našla najboljše rešitve za težave in bi na Bližnjem vzhodu nekoč zavladal resničen in trajen mir.

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...