Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Kardinal Sandri o razmerah na Bližnjem vzhodu: Priča smo najbolj nesprejemljivemu kršenju verske svobode

Svet | 12.09.2014, 18:59

"Ne moremo si zamisliti Bližnjega vzhoda brez kristjanov. Združeni narodi morajo zaščititi dostojanstvo vseh manjšin." Tako je zatrdil kardinal Leonardo Sandri, prefekt Kongregacije za vzhodne Cerkve, na otvoritvenem srečanju organizacije Za zaščito kristjanov (In defense of christians) v Washintonu. Gre za organizacijo, ki povezuje voditelje vzhodnih Cerkva, katoliške in pravoslavne, skupaj z drugimi predstavniki družbenega in političnega življenja.

Kot je dejal kardinal Sandri, smo na Bližnjem vzhodu priča "najbolj nesprejemljivemu kršenju verske svobode in vseh ostalih človekovih pravic"; manjšine, ne samo krščanske, pa so žrtve groznega trpljenja.

Kardinal Sandri je v ospredje postavil "strašne dogodke", do katerih prihaja v Iraku in Siriji, kjer divjajo vojaki islamske države, ne da bi pri tem pozabil na Afriko, še posebej Nigerijo. Spomnil je na strašne prizore obglavljanj, križanj, siljenje v spreobrnjenje in izgon, uničevanje verskih krajev, ugrabitve, oskrunjenja cerkva in samostanov. Pri tem je pozval, naj bo "vsaka oblika politične, gospodarske in vojaške podpore islamske države in njenega ubijanja jasno zavrnjena", prav tako pa se naj prekine tišina, ki prekriva konflikt v Siriji. Sandri je nadaljeval, da ne sme nikoli prevladati stališče tistih, ki govorijo o spopadu civilizacije in o vojni med islamom in krščanstvom, četudi obstajajo tendence, ki želijo uničiti spoštljivo in koristno sobivanje obeh kultur, in čeprav Zahod pogosto podleže pasti in arabsko kulturo obravnava kot v celoti muslimansko. Opozoril je na "velik vpliv, ki ga na konflikt imajo ogromni ekonomski interesi: trgovina z orožjem, kontrola nad naftnimi vrelci, nahajališča plina, vse v imenu kulture odmetavanja, ki pušča prostor osebnim ekonomskih interesom, ne upošteva in uničuje drugega, njegovo življenje in dostojanstvo".

Prefekt je Združene narode pozval k vedno večji transparentnosti, da bodo tako postali prostor, kjer bodo vsi narodi lahko konkretno varovali dostojanstvo kristjanov na Bližnjem vzhodu. "Odločno ponavljamo," je poudaril, "da vrnitev kristjanov, predvsem v Mosul, mora biti zagotovljena, razkroj družbe, ki je več stoletij bila zmožna skupnega sobivanja pa je treba preprečiti. Krivičnega agresorja se mora zaustaviti."

Kardinal Sandri je med svojim obiskom ZDA bil še povabljen na srečanje stalnega sveta Škofovske konference ZDA. Tudi v nagovoru ameriških škofov je izpostavil bližnjevzhodni konflikt, ki največ trpljenja povzroča najšibkejšim prebivalcem tega območja: ostarelim, ženskam, otrokom. "Ni mogoče molčati pred nevarnostmi, ki se zgrinjajo nad Cerkve v Sveti deželi, ki je zibelka univerzalnega načrta zveličanja," je poudaril kardinal ter spodbudil vse verske voditelje, naj se odločno zoperstavijo slepemu in barbarskemu nasilju.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...