Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Janša v zaporu že 100 dni

Slovenija | 27.09.2014, 14:01

Danes mineva sto dni od zapora predsednika SDS Janeza Janše. Kot so zapisali v Odboru 2014 oziroma Odboru za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin javno opozarjajo že stoti dan, da posamezniki v slovenskem pravosodju kršijo ustavo in zakone, kršijo človekove pravice in temeljne svoboščine.

Slovenija je država, kjer se množično in sistematično kršijo človekove pravice in temeljne svoboščine. Delna študija prominentnega slovenskega profesorja, nekdanjega predsednika Ustavnega sodišča, je dokazala, da so slovenska sodišča v zadnjih petnajstih letih 613-krat kršila človekove pravice. Ob predpostavki, da bo zaradi pomanjkanja teh podatkov končna številka še višja, je to neverjetno visoka številka. Pred Evropskih sodiščem za človekove pravice je Slovenija izgubila skoraj 300 primerov, daleč nadpovprečno med državami članicami EU. Varuhinja človekovih pravic je lani v 7,4 odstotka primerov ugotovila, da se državljani upravičeno pritožujejo čez storitve pravosodja. V Odboru 2014 se javno vprašujemo, ali je ta črna statistika normalna za državo, v kateri v Ustavi piše, da je pravna? Kjer bi morala imeti vladavina prava domovinsko pravico,“ so zapisali v Odboru 2014.

Dodajajo, da je žrtev politično montiranega procesa Janez Janša „že 100. dan v nepravičnem zaporu, ker naj bi na neugotovljenem kraju, ob neugotovljenem času, na neugotovljen način prejel obljubo nagrade. Odkar je prvak največje opozicijske stranke Janez Janša po krivici zaprt, so njemu in njegovi družini sistematično kršene človekove pravice in temeljne svoboščine. Nespoštovanje načel pravne države nas posledično postavlja ob bok državam, ki niso demokratične, ne pa ob bok državam zahodnocivilzacijskega kroga držav, ki bi jim Slovenija morala pripadati.“

V Odboru 2014 so še zapisali, da bodo vztrajniki vztrajali tudi drugih sto dni, in vseh ostalih prihajajočih sto dni, dokler temeljni cilji Odbora ne bodo uresničeni.

Več: Odbor 2014

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...