Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Odbor 2014 na Janšev rojstni dan znova opozoril na kršenje njegovih pravic

Slovenija | 17.09.2014, 19:35

Odbor 2014, ki je bil ustanovljen za zaščito pravic zaprtega predsednika SDS Janez Janša, je tudi danes pripravil shod pred Vrhovnim sodiščem RS. To namreč odloča o Janševi zahtevi za varstvo zakonitosti v zadevi Patria. Pred sodiščem se je zbralo okoli 300 udeležencev, ki so se odpravili še pred medijsko hišo Pro Plus. Janša sicer danes praznuje 56. rojstni dan.

V odboru so sicer že dopoldne zapisali, da danes mineva že 90. dan, odkar je Janša "po krivici zaprt, s čimer so mu sistematično kršene človekove pravice in temeljne svoboščine". Ob tem v odboru ugotavljajo, da tudi zato zaupanje državljanov v transparentno in pravično delovanje slovenskega sodstva upada, dogodki, ki se odvijajo, pa po njihovem kažejo tudi na to, da slovensko sodstvo sodi večini v imenu manjšine.

Shoda sta se danes udeležila tudi predsednik Združenja za vrednote Slovenske osamosvojitve Aleš Hojs in Janševa žena, Urška Bačovnik Janša. Med drugim je dejala, da na koncu vedno zmaga pravica. "Lažje spijo tisti, ki se jim zakrivi krivica, kot tisti, ki so jo povzročili," je na shodu povedala soproga Janeza Janše in dodala: "Moja sinova mi dajeta neverjetno moč. Čakamo, da bo sodišče začelo delati."

Predsednik za Vrednote slovenske osamosvojitve Hojs pa je poudaril, da je potrebno sodnikom odvzeti trajni mandat in vzpostaviti mehanizem za njihov odpoklic. „Ljudje, ki pišejo mnenja za odvzem poslanskega mandata Janši so plačanci. Zamislimo se nad takim pravnim mnenjem,“ pa se je Hojs odzval na posebno skupino pravnikov, ki pripravlja mnenje o poslanskem mandatu Janeza Janše.

Odbor 2014 je danes sicer še sporočil: "O splošnem stanju v slovenskem pravosodju, je na shodu pred Vrhovnim sodiščem spregovoril tudi mag. Dejan Valentinčič. Izpostavil je, da se slovenska javnost mora zavedati, da je stanje v pravosodju bistveno bolj kritično kot zgolj le en sumljiv proces. V primeru Janeza Janše gre za izpostavljenega politika in vodjo opozicije in posledično je primer javno bolj viden, a takšne krivične sodbe se v Sloveniji dogajajo dnevno. Slovenija je glede števila obsodb na prebivalca zaradi kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin pred Evropskim sodiščem za človekove pravice na tretjem mestu, le Turčija in Rusija sta med 47 državami članicami Sveta Evrope slabši. Kar nekajkrat je bila Slovenija obsojena tudi zaradi kršitve prepovedi mučenja, kar je najbolj sramotna obsodba, ki lahko sodobno, demokratično in pravno državo doleti. Kljub nizkemu zaupanju v delovanje sodstva pa je samozavest sodnikov zelo visoka, temu pripomore tudi nekritično sprejemanje te samozavesti s strani dominantnih medijev. Ukinitev trajnega mandata ali vsaj preizkusna doba s strani sodnikov seveda tako ali tako ne prideta v poštev, nikakor ne bi pristali, da bi evidence kateri sodniki dosegajo sodniške norme in kateri ne postale javne. Zanimivo je tudi, da mediji to nekritično sprejemajo, hkrati pa na spletnih straneh neposredno prenašajo sodne postopke iz Južnoafriške republike. Manipulirajo, da se sodb ne sme komentirati, čeprav je v vseh demokratičnih državah najbolj normalno, da se sodbe redno komentira, problematizira in išče napake, s čimer se razvija pravna stroka."

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...