Stavba Evropske komisije v Bruslju
Peterle predlaga: Bratuškova, Fajonova in Erjavec naj se umaknejo
Slovenija | 02.09.2014, 15:49
Izbira kandidata za evropskega komisarja iz naše države je dvignila veliko prahu. V javnosti je še posebej završalo te dni, ko je od treh kandidatov s seznama, ki ga je Ljubljana poslala v Bruselj, poziv predsednika prihodnje Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja na pogovore prejela le odhajajoča premierka Alenka Bratušek. Ker je zgodba s tem dosegla vrelišče, evropski poslanec Lojze Peterle predlaga, naj Bratuškova ter tudi Tanja Fajon in Karl Erjavec v dobro Slovenije odstopijo od kandidature.
Slovenija je Junckerju poslala seznam kandidatov za evropskega komisarja iz naše države, na katerem so Bratuškova, Fajonova in Erjavec. Za zdaj je poziv na pogovor z njim prejela le Bratuškova, kar še ne pomeni, da je vse odločeno. Na to je v kratkem pogovoru za naš radio opozoril tudi Peterle. "Ne bi rad videl, da bi bilo to edino vabilo. Predsednik Evropske komisije je nekje začel, vendar sam ne poznam njegovih namenov." A Juncker je dal že večkrat jasno vedeti, da želi v svoji ekipi zadostno število žensk z močnim političnim profilom. Premierska izkušnja naj bi bila tako razlog, da je za pogovor izbral Bratuškovo. Ker je to sprožilo val razburjenja, Peterle predlaga umik dozdajšnjih kandidatov, čimprejšnji sestanek parlamentarnega odbora za zadeve Evropske unije, ki naj o tem zavzame stališče, in hitro oblikovanje nove vlade, da bo postopek izbire kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije lahko skladno z dogovorom končal prihodnji premier. "Upoštevajoč etična in moralna izhodišča mandatarja Cerarja, ki v času odločanja odhajajoče vlade še ni bi bil potrjen, bi od njega pričakoval, da bo z neprimerno večjo demokratično legitimnostjo kot jo ima samokandidirana premierka v odhajanju, zahteval upoštevanje svojega predloga. Pričakoval bi tudi, da bo predlagal tudi vsak eno kandidatko oziroma kandidata s pomladne strani."
Peterle je prepričan, da bi morala biti komisarska kandidatura izraz nacionalnega interesa in ne le politične barve. Prav tako bi morala slediti načelu sorazmernosti. "Po dveh mandatih liberalcev, čeprav delo evropskega komisarja Janeza Potočnika v glavnem ocenjujem kot pozitivno, bi bilo prav, da pride na vrsto pomladna stran, ki je tudi zmagala evropske volitve." Peterle meni, da to ne bi spremenilo našega položaja. "Če je politična volja, se zadeva lahko uredi." Če bo ostalo tako, kot je, Peterle za prihodnjih pet let napoveduje probleme, zaupanje v politiko pa se bo doma po njegovem še zmanjšalo.