Fazarinc: „Poplave so bile, so in bodo.“
| 16.09.2014, 18:00 Rok Mihevc
Ob vsakih poplavah, sploh tistih, ki imajo precejšnjo škodo se pojavljajo vprašanja o poplavni varnosti. Dejstvo je, da je poplav vse več in da za njih ni krivo le vreme.
O aktualni problematiki je za naš radio spregovoril strokovnjak za vode Rok Fazarinc. Pravi, da je poplavna varnost v naši državi relativno nizka. „Na teh območjih v zadnjih 20 letih ni bilo kaj veliko storjenega, da bi se povečala poplavna varnost. Trenutno se odvijajo ureditve na območju mesta Celje in na območju Drave pod Mariborom. Državo čaka še precej aktivnosti, da bi povečala poplavno varnost teh najbolj ogroženih območij.“
Država ima ključno vlogo pri zagotavljanju poplaven varnosti, pravi. "Nekako planira in načrtuje, potem financira poplavno varnost. Lokalno lahko kakšne občine tudi investirajo, ampak predvsem na manjšem lokalnem nivoju. Država ima škarje in platno v rokah, kar se tega tiče.“
Nekateri pravijo, da je velik del za posledicami poplav prispeval tudi letošnji žledolom. Fazarinc trditve zanika. „S temi trditvami se ne strinjam. Te poplave so najbolj prizadele južni in vzhodni konec Slovenije. Poplavljala je reka Krka, ki je tipična kraška reka, se pravi da na kraške vodotoke žledolom ne vpliva.“
Se bi dalo poplavam izogniti?
„Poplave so bile, so in bodo. Tam kjer ljudje živimo, ta območja, ki so bolj ogrožena, kjer so potrebni nekateri ukrepi, na teh območjih je možno delno povečati varnost.. Za vse jakosti poplav, stoletne poplave, pa se ne da obvarovati. Tudi ekonomsko ne bi bilo upravičeno.. Je pa res, da so zaradi klimatskih sprememb pojavi bolj pogosti in so potrebni določeni ukrepi.“