Kaj nam bo sporočil papež v Redipuliji?
Slovenija | 11.09.2014, 09:20 Marjana Debevec
Papež Frančišek bo pojutrišnjem obiskal Redipulijo in s tem zaznamoval stoletnico začetka prve svetovne vojne. Dva tedna zatem pa se bo odpravil v deželo, ki jo je prav tako zaznamovala vojna, še bolj pa povojni čas in komunistični režim. V Albaniji se bo sveti oče mudil 21. septembra.
Papež Frančišek v Redipulijo odhaja v času, ko po svetu divjajo številne vojne. Nekateri celo trdijo, da je svet že zajela 3. svetovna vojna. Zato dekan v Štandrežu Karlo Bolčina pričakuje, da se sveti oče ne bo oziral le v preteklost, ampak bo spregovoril o stanju danes. „Sveti oče gotovo ne bo imel zgodovinskega govora, kajti to ni v njegovem stilu najprej, in drugič: to tudi ni smisel njegovega obiska. To pomeni, da se bo gotovo dotaknil vseh žarišč nemira po svetu, posebej Bližnjega vzhoda in Afrike. Gotovo se bo dotaknil tudi tematike preganjanja kristjanov, ki ga zadnje čase na poseben način skrbi, na poseben način žuli; njega in tudi vse nas. In gotovo nam bo spregovoril in položil na srce, da bi vsi, čeprav vsak samo z eno drobno kapljico, prispevali za mir v svetu in molitvi za mir.“
Papeže Frančišek pa ne bo prvi Petrov naslednik, ki bo obiskal Redipulijo. 3. maja 1992 je spomenik padlim v prvi svetovni vojni obiskal tudi sv. Janez Pavel II. „Pred tem veličastnim spomenikom“, je dejal, „v sebi čutim globoko ganjenost, ko se spominjam požrtvovalnosti na tisoče mladih in trpljenja, ki ga je povzročila vojna.“ Ob tem je odločno pozval k miru: „Mir za vašo deželo, mir za ljubljeni italijanski narod, mir za Evropo in cel svet“.
Čez dva tedna, 21. septembra, pa bo sveti oče obiskal albansko prestolnico Tirana. Enodnevni obisk v Albaniji, kot je papež sam pojasnil avgusta med povratnim letom iz Južne Koreje, ima dva poglavitna razloga. Najprej želi izraziti solidarnost in spodbuditi narod, kateremu je uspelo ustvariti edinost med muslimani, pravoslavnimi in katoličani, in sicer z medverskim svetom. Obenem pa želi papež Frančišek v molitvi spomniti tudi na žrtve komunističnega režima v državi, med katerim je bilo protiustavno iti k maši in med katerim je bilo uničenih kar 1820 krščanskih cerkva.