Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

V Ludbregu bo 5. slovensko-hrvaško srečanje

| 12.08.2014, 07:21 Matjaž Merljak

Slovenska in hrvaška škofovska konferenca vabita na 5. slovensko-hrvaško romanje in srečanje, ki bo v soboto, 6. septembra 2014, v hrvaškem božjepotnem svetišču Predragocene Krvi Kristusove v Ludbregu pri Varaždinu. Leta 1411 se je v tamkajšnji grajski kapeli zgodil evharistični čudež, ko se je posvečeno vino spremenilo v kri. V Ludbregu še vedno hranijo monštranco z relikvijami Jezusove krvi.

"Slovenski škofje romanje toplo priporočamo, da bomo v teh težkih časih v moči vere prispevali svoj delež k prijateljstvu in sodelovanju med sosednjima narodoma, za naš duhovni in materialni blagor in za mir v Evropi in svetu," je v imenu pripravljalnega odbora zapisal dr. Stanislav Lipovšek, celjski škof in apostolski administrator mariborske nadškofije.

Geslo romanja je: Blagoslovljeni kelih je udeležba pri Kristusovi krvi oziroma Skupna vera nas, kljub razlikam, povezuje v eno družino.


Okvirni spored romanja:
- do 9.30 prihod in zbiranje na prostoru pred romarskim svetiščem
- ob 10.00 molitvena ura za mir v svetu, pričevanja priložnost za sv. spoved
- ob 10.50 procesija z relikvijami predragocene Krvi Kristusove po ulicah Ludbrega
- ob 11.00 romarska sveta maša. Bogoslužje skupaj s slovenskimi in hrvaškimi škofi vodi zagrebški nadškof in kardinal Josip Bozanić. Pridigal bo celjski škof Stanislav Lipovšek, zbrane bo pozdravil tudi predsednik SŠK škof Andrej Glavan. S petjem bo med drugimi sodeloval mešani cerkveni pevski zbor iz Odrancev.
Po maši bo veliko časa za prijateljsko druženje, pogovor in okrepčilo.

Zgodba romarskega središča presvete Jezusove Krvi v Ludbregu

V mestecu Ludbres, v kapeli grofov Batthyany na Hrvaškem, je leta 1411 med mašo duhovnik podvomil v resnično Jezusovo navzočnost pod podobama kruha in vina. Takoj po spremenjenju se je vino spremenilo v kri. Duhovnik je posodico s krvjo dal vzidati v glavni oltar in je šele pred svojo smrtjo razodel čudežni dogodek. Takoj so začeli prihajati številni romarji. Te relikvije so bile pozneje nekaj let v Rimu. Papež Leon X. jih je večkrat v procesiji nosil po mestu. Leta 1513 je izdal posebno bulo, s katero je dovolil javno češčenje. Relikvije so vrnili na Hrvaško. Posebna komisija, ki se je 1500 sestala v Ludbregu, je ugotovila, da se je v zvezi z relikvijami zgodilo več čudežnih ozdravljenj. Popolnoma nepokvarjena kri je od leta 1721 shranjena v posebno dragoceni monštranci augsburške šole, daru grofice Eleonore Batthyany-Strattman.

Tisoči romarjev še danes častijo te dragocene relikvije v romarski cerkvi predragocene Krvi, ki je bila sezidana leta 1994. Celotedensko češčenje imajo prvi teden v septembru in ga imenujejo Sveta Nedilja. Takrat nosijo čudežne relikvije v slovesni procesiji. Vsako leto se je udeleži zelo veliko ljudi iz Hrvaškega Zagorja in Posavine. Letos z velikim veseljem pričakujejo tudi romarje iz Slovenije!

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...