Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Kardinal Filoni med begunci v Iraku: Prošnja za mednarodno pomoč

Svet | 15.08.2014, 15:32

Kardinal Fernando Filoni, papežev posebni odposlanec v Iraku, je v sredini tedna prispel v Erbil v iraškem Kurdistanu. V telefonskem pogovru za Radio Vatikan je spregovoril o prvih vtisih in srečanjih:

Kardinal je povedal, da je šel najprej na škofijo, kjer je na vrtu, znotraj cerkve ter na 23 drugih krajih – večinoma v cerkvenih šolah in cerkvah samih – našlo zatočišče več tisoč oseb. „Nekatere so nastanjene pri družinah, ki so jih velikodušno sprejele.“ Po besedah kardinala Filonija je to prva naloga Cerkve v tem trenutku – sprejeti ljudi. Bivališča so sicer zasilna, na prostem. Na srečo ni hladno, tako da lahko spijo zunaj tudi ponoči, nekateri pa z otroki najdejo zatočišče v kateri od dvoran. Kardinal je povedal, da je obiskal nekatere od nastanitvenih centrov, kjer je videl veliko velikodušnosti in zavzetosti. Enako držo je prepoznal tudi s strani kurdistanske vlade in v pogovoru s predsednikom iraškega Kurdistana, Masudom Barzanijem. „S strani vseh gre za veliko razpoložljivost in hvaležnost za skrb papeža Frančiška, za njegovo pozornost do beguncev; prav tako si vsi prizadevajo, da bi čim prej razrešili tudi razne druge težave – npr. situacijo študentov, ki so morali prekiniti študij in izpite; razmere družin, zdravniško oskrbo ter drugo najnujnejšo pomoč.“

V nadaljevanju je kardinal Filoni poudaril, da tamkajšnji škofje svetemu očetu niso hvaležni le za materialno pomoč, katere so deležni, ampak predvsem za njegove besede, s katerimi je svet opozoril na to izredno težko situacijo, v kateri se je znašlo približno 160 tisoč kristjanov ter pripadnikov drugih verskih manjšin.

Ob koncu pa je papežev posebni odposlanec v Iraku še povedal, da je tam situacija, tudi z vojaškega vidika, še zelo nestabilna. „Zato prosijo za pomoč mednarodne solidarnosti - ne zgolj z materialnega vidika, preko zračnih mostov itd., saj je jasno, da se zaloge izčrpajo, če je potrebno oskrbeti toliko oseb. Vendar pa je potrebna pomoč tudi s političnega in vojaškega vidika. Oblasti prosijo za mednarodno pomoč, saj je očitno, da Kurdistan ne more sam soočiti vseh potreb. Vendar pa sem prepoznal tudi politična prizadevanja predsednika Barzanija: zagotovil je namreč, da bodo do konca branili svojo deželo in z njo tudi vse kristjane ter druge manjšine, ki tam prebivajo.“

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...