Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Katoliška Cerkev v Južni Koreji

Svet | 13.08.2014, 15:06

Korejska Cerkev je relativno mlada. Njena zgodovina se začenja pred le nekaj več kot 200 leti. Takrat je skupina mladih študentov med študijem zahodne literature odkrila katolištvo. Sprva jih je vodila zgolj radovednost o neki novi teoriji. A ta se je zahvaljujoč Božji milosti preko študija počasi spremenila v vero. Ko so doumeli pomen krsta, je eden izmed njih leta 1783 odšel v Peking, da bi bil krščen. To je bil Yi Seung-hun, ki je živel med leti 1756 in 1801, prvi Korejec, ki je prejel zakrament krsta, in eden izmed ustanoviteljev katoliške korejske Cerkve. V Pekingu so ga jezuitski misijonarji naučili katekizma in po vrnitvi v domovino je sam postal učitelj drugim. Mnoge je tudi krstil.

Leta 1794 je bilo nekaj njegovih prijateljev obsojenih na smrtno kazen. Razlog je bil, da so omogočili prihod v Korejo kitajskemu patru Ju Moon-monu. Yi Seung-hun je bil sprva obsojen na izgnanstvo na podeželje, leta 1801 pa je bil v Seulu usmrčen tudi on.

Korejska Cerkev je bila torej preganjana že od samega začetka evangelizacije. Vlada je v tistem obdobju namreč odobravala izključno državno vero konfucianizem. Preganjanje je trajalo skoraj sto let. Rezultat je preko deset tisoč mučencev. Pravica do verske svobode je bila priznana šele po letu 1886. A tudi takrat svoboda ni trajala dolgo. Leta 1910 je Korejo zavzela Japonska. Naslednjih petintrideset let je bila Cerkev nenehno pod nadzorom japonske vlade. Državna svoboda je bila ponovno dosežena šele po koncu druge svetovne vojne, leta 1945, ko pa je bila Koreja obenem tudi razdeljena na dva dela.

Bolečina ločitve naroda, ki je bil od vedno enoten, je močno vplivala na usodo korejske Cerkve. V tistem trenutku je bilo na jugu okoli sto tisoč katoličanov in približno sto župnij. Na severu pa je bilo kar 55 tisoč katoličanov in okoli 50 župnij, kar pomeni dve tretjini. A ko je bil v Severni Koreji vpeljan komunistični sistem, se je ponovno začelo ostro nasprotovanje katoliški Cerkvi. O usodi 166 duhovnikov in redovnikov, ki so bili takrat na severu, se še do danes ne ve ničesar. V Severni Koreji ne obstaja več niti ena župnija, prisotnega ni nobenega duhovnika in nobene redovnice. Ne ve se niti, koliko je katoličanov.

V Južni Koreji je katoliška Cerkev nasprotno živela dalje. Danes je po številu katoličanov na tretjem mestu med jugovzhodnimi azijskimi državami. Sledi Filipinom in Vietnamu. Katoliški verniki v državi predstavljajo dobrih deset odstotkov prebivalstva. Njihovo število v zadnjih letih narašča. Povprečno je na leto krščenih več kot sto tisoč oseb. Med njimi je 73,3 odstotka odraslih. V državi deluje 1.668 župnij in 791 misijonskih sedežev. Korejska Cerkev ima dva kardinala, 36 škofov in 4.865 duhovnikov. Med slednjimi je 170 tujcev. Število vernikov na enega duhovnika je 1.119. Sicer je med njimi 3.995 škofijskih duhovnikov, 697 redovnikov in 173 misijonarjev. V državi je navzočih 46 moških in 119 ženskih redovnih skupnosti. Vseh redovnikov in redovnic skupaj v Južni Koreji je preko 11 tisoč.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...