Papežev obisk Južne Koreje v letu pomembnih dogodkov
Svet | 08.08.2014, 10:17
Papež Frančišek bo Južno Korejo obiskal v letu, ko je to državo že zaznamovalo nekaj pomenljivih dogodkov, poroča Radio Vatikan. Januarja 2014 je prišlo do izmenjave pisem med Severno in Južno Korejo.
"Prenehajmo s sovraštvom", je bilo sporočilo prvega, poslanega s severa. "Da bi izboljšali odnose, je potrebno sprejeti pogumno odločitev in ustaviti sovražne vojaške akcije," je bilo še zapisano v pismu. "Dvomi glede iskrenosti" pa je bilo sporočilo odgovora z juga. Februarja sta obe Koreji po dolgem času prišli do sporazuma glede možnosti srečanja ločenih družin. Na stotine ostarelih oseb se je tako ponovno srečalo s svojimi sorodniki, nekateri tudi po več kot šestdesetih letih, vse od vojne, ki jih je ločila med leti 1950 in 1953.
Eden od pomembnih dogodkov je tudi ta, da je februarja preiskovalna komisija Združenih narodov razkrila, da je v zadnjih petih desetletjih v Severni Koreji v taboriščih umrlo več sto tisoč političnih zapornikov. Med razlogi za smrt so bili lakota, prisilno delo, usmrtitev, mučenje, posilstvo, prisilni splav ali detomor. Ta taborišča spominjajo, kot je bilo še zapisano v poročilu komisije, na grozote v najhujših koncentracijskih taboriščih totalitarnih držav 20. stoletja. Sodeč po ocenah je trenutno v njih zaprtih med 80 in 120 tisoč oseb.
Istega meseca je južnokorejska predsednica Park Geun-hye ustanovila odbor, katerega namen je obnoviti prizadevanje za ločitev države po 38. vzporedniku. Odbor deluje pod njenim neposrednim nadzorom.
Marca je bil v Južni Koreji uradno naznanjen obisk papeža Frančiška, ki naj bi sovpadal s šestim dnevom mladih Azije.
16. aprila je celotno državo prizadela tragična nesreča trajekta Sewol, v kateri je življenje izgubilo približno 300 oseb. Med njimi so bili večinoma dijaki, ki so bili tistega dne na izletu. Maja se je predsednica Park Geun-hye narodu uradno opravičila zaradi neustreznega odziva po tragediji in zagotovila radikalne reforme za okrepitev varnosti. Istega meseca je Južna Koreja sicer prejela tudi priznanje institucije The Economist Intelligence Unit, da so njene državne šole najboljše na svetu.
Junija je bilo južnokorejsko podjetje Samsung obtoženo zaradi neustreznih delovnih pogojev. Ti naj bi v zadnjih dvajsetih letih med zaposlenimi povzročili mnoge redke bolezni, v nekaterih primerih s smrtnim izidom. Prav tako junija je Severna Koreja naznanila pripravljenost taktične rakete, ki naj bi jo uporabila v primeru ogroženosti njene teritorialne suverenosti. V Seul je bil poslan "poseben predlog miru", katerega pogoj je bilo prenehanje "sovražnih vojaških dejanj" ob meji med obema državama.
Meseca julija je Južno Korejo obiskal kitajski predsednik Xi Jinping. To je bilo prvič po vzpostavitvi diplomatskih odnosov med Kitajsko in Južno Korejo leta 1992, da je novi kitajski voditelj obiskal južni del države pred svojim tradicionalnim zaveznikom, ki je Severna Koreja.