Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

VIDEO: Papež vabi k preraščanju brezbrižnosti

Svet | 06.07.2014, 15:16

Po včerajšnjem intenzivnem pastoralnem obisku v južno-italijanski regiji Molise je papež Frančišek opoldne že nagovoril množico, zbrano na Trgu sv. Petra v Vatikanu. Pod močnim vtisom včerajšnjega dogajanja je sveti oče k vnaprej predvidenim zaključnim pozdravom spontano dodal zahvalo vsem, s katerimi se je tam srečal in so mu pripravili tako topel in prisrčen sprejem. Zagotovil jim je, da tega dne ne bo nikoli pozabil. V nagovoru pa se je naslonil Jezusovo povabilo: 'Pridite k meni vsi, ki se trudite in ste obremenjeni, in jaz vam bom dal, da se boste spočili'.

Papež Frančišek je navdih za opoldanski nagovor zajel iz današnjega evangeljskega odlomka, kjer nam Matej sporoča Jezusovo povabilo: „Pridite k meni vsi, ki ste utrujeni in obteženi, in jaz vas bom poživil“ (Mt 11,28). To povabilo je Jezus izrekel ljudem, ki jih je srečeval, ko je hodil po galilejskih poteh. Bili so preprosti in ubogi ljudje, bolni in grešni, potisnjeni ob rob družbe. Ti so vedno hodili za Jezusom in poslušali njegovo besedo. V njej so prejemali upanje. Jezusove besede namreč vedno prinašajo upanje, je zagotovil sveti oče. Jezus je iskal množice ljudi, ki so bile kakor ovce brez pastirja (prim. Mt 9,35-36), da bi jim oznanil Božje kraljestvo in da bi mnoge ozdravil na telesu in duši. Vabil je z besedami: „Pridite k meni vsi!“ in jim obljubljal tolažbo in okrepčilo. Nato je papež Frančišek spomnil, da to Jezusovo vabilo velja tudi za nas danes, da bi doseglo številne brate in sestre, ki jih stiskajo težke življenjske razmere. V revnih deželah in tudi na obrobju bogatih predelov najdemo mnogo utrujenih in izčrpanih ljudi, ki živijo pod neznosnim bremenom zapuščenosti in ravnodušnosti. Opozoril je, da je brezbrižnost nekaj zelo bolečega in to še toliko bolj, kadar jo doživljajo s strani kristjanov. Sveti oče je nadaljeval:

Jezus vsem obljublja okrepčilo, nas hkrati vabi in nam naroča: „Vzemite moj jarem nase in učite se od mene, ki sem krotkega in ponižnega srca“ (Mt 11,29). V čem obstoja Jezusov jarem? Njegovo breme je v tem, da si z bratsko ljubeznijo nadenemo tuja bremena. Ko doživimo Kristusovo okrepčilo in tolažbo, smo nato mi sami povabljeni postati okrepčilo in tolažba drugim; in to s krotkim in ponižnim zadržanjem, ki je podobno Jezusovemu. Krotkost in ponižnost srca nam pomagata ne le prenašanju tujih bremena, temveč tudi k temu, da jih ne obremenjujemo s svojimi osebnimi stališči, sodbami, s svojimi kritikam ali z brezbrižnosjto.“

Ob koncu opoldanskega nagovora je papež Frančišek spomnil, da Božja Mati, v svoje varstvo sprejema vse utrujene in onemogle osebe. Podobno naj bi tudi mi po razsvetljeni veri, ki jo pričujemo z življenjem, mogli biti v pomoč tistim, ki potrebujejo pomoč, nežnost in upanje.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...