»Ameriški interes je Slovenija kot cvetoča in stabilna zaveznica«
| 04.07.2014, 11:12
»Srečen četrti julij!« je na sinočnjem sprejemu pred največjim ameriškim praznikom uvodoma pozdravil namestnik ameriškega veleposlanika David Burger. Američani danes praznujejo dan neodvisnosti, v spomin na pred 238 leti podpisano Deklaracijo o neodvisnosti, ki je predstavljala najstarejši poskus samouprave, katerega svoboščine - govora, vere, združevanja - so zapisane v vseh, na demokraciji temelječih, ustanovnih listinah, vključno s slovensko.
Slavnostnega govora letos ni imel ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli, ampak njegov namestnik David Burger. Mussomeli namreč trenutno v Washingtonu predseduje panelu zunanjega ministrstva, ki odloča o napredovanju najbolj izkušenih ameriških diplomatov. »Predsedovanje temu odboru predstavlja veliko čast in priznanje, saj pomeni, da ste se v svoji poklicni poti izkazali s svojo integriteto in dokazali sposobnost dobre presoje,« je pojasnil Burger.
Interesi ZDA v Sloveniji
Nagovor zbranim vidnejšim obrazom slovenskega političnega, kulturnega, verskega prostora je Burger izkoristil za predstavitev svojih opažanj v letu službovanja v Sloveniji, ko je opazil veliko napačnih predstav o tem, kaj zares je ameriška politika v Sloveniji. »Zelo preprosto: kot članica Nata in EU je Slovenija zavezana k najvišjim standardom demokratičnih vrednot in gospodarskih priložnosti za vse državljane. Slovenija je s članstvom v EU in Natu obljubila, da bo ta načela podpirala po vsem svetu. Naš diplomatski dialog zato poteka na višji ravni. Ni vprašanje, ali Slovenija podpira demokracijo v Ukrajini, Siriji, ali Južnem Sudanu. Vprašanje je, kako našo skupno učinkovitost za doseganje teh ciljev čim bolj povečati. Zaradi tega je članstvo Slovenije v Natu in EU tako pomembno. Članstvo v teh ključnih organizacijah vas dela večje kot ste. V svetovnem merilu ste učinkovitejši in na svetovnem parketu imate močnejši glas.«
Burger je poudaril, da si ZDA želijo, da bi Slovenija dosegla »svoj polni gospodarski potencial v evroobmočju - da bi bila Slovenija stabilna in uspešna in bi tako lahko izpolnila svoje obveze v Natu in EU. In na osnovi tega lahko opredelimo določena področja, za katera upamo, da jih bodo vsi Slovenci videli kot prednostna. Ta priporočila smo pripravili kot prijatelji, ampak tudi – če sem odkrit - ker so v našem interesu«.
Politično vmešavanje in slabo korporativno upravljanje se kaže v izčrpanosti podjetij
Burger se je dotaknil trenutnih političnih in gospodarskih izzivov naše države. Zatrdil je, da je slovensko gospodarstvo praktično nadzorovano s strani države, politično vmešavanje in slabo korporativno upravljanje številnih ključnih podjetij v državni lasti pa se kažeta v izčrpanosti podjetij, ki nimajo dovolj razvojnega kapitala in priložnosti za trajnostno rast. »Privatizacija ne predstavlja edinega odgovora na izzive, a hkrati tudi ni nevaren tuj projekt, katerega namen je izropati slovenska podjetja in njihove vire, je poudaril in dodal, da se je "prodaja podjetij v državni lasti v zasebne roke po Evropi in tudi v svetu izkazala kot sila, ki sprosti energijo, ustvarjalnost in priložnosti za vse«.
Burger za Radio Ognjišče: Slovenija naj izpelje strukturne gospodarske reforme
Mussomellijev namestnik je v kratkem pogovoru za Radio Ognjišče ocenil odnose med državama. »Ameriško-slovenski odnosi so močni, pragmatični. Včasih imamo sicer različne poglede, kar je tudi prav. Obe državi sta vsestransko dejavni, imata veliko podobnih ciljev in pogledov. Upoštevajoč to kar dobro sodelujemo.«
Povprašali smo ga tudi za komentar glede privatizacije, ki po njegovem ne predstavlja edinega odgovora na izzive, prav tako pa ni nevaren tuj projekt, katerega namen je izropati slovenska podjetja in njihove vire. »Prodaja podjetij v državni lasti v zasebne roke se je po Evropi in tudi v svetu izkazala kot sila, ki sprosti energijo, ustvarjalnost in priložnosti za vse,« je omenil že v nagovoru. »Razumem, da privatizacija na nek način razdvaja Slovenijo, vendar pa mislim, da je za prihodnost Slovenije kot močne in uspešne članice EU in Nata,najboljše, da izpelje strukturne reforme v gospodarstvu, a to je le eno od področij,« je pojasnil za Radio Ognjišče.
Burger je sicer 4. julij, ki v ZDA velja za največji praznik, družinski praznik, ki ga po vsej državi preživljajo ob piknikih, paradah in ognjemetu, označil za dobro »priložnost, da pogledam nazaj in na to, kaj mi pomeni zgodovina ZDA. Demokracija je ena od najbolj neverjetnih besed v zgodovini angleškega jezika v zvezi z našo osamosvojitvijo in našo zgodovino. To je dobra priložnost za razmislek o domovini, iz katere prihajam, in tudi za razmislek o prihodnosti.«
Tako je sinočnji večer sklenil z zdravico vrednotam, ki nas združujejo: na demokracijo, blaginjo, pravico in svobodo!