Združeni narodi opozarjajo na kršitve pravic otrok v oboroženih spopadih
Svet | 05.07.2014, 08:00
Južni Sudan, Srednjeafriška republika in Sirija so države, kjer so lani najbolj kršili pravice otrok - ali s prisilnim novačenjem v vojsko in oborožene skupine ali pa so jih ubijali, pohabljali in spolno zlorabljali. Njihov položaj se tam letos ne izboljšuje. Združeni narodi hkrati opozarjajo, da so otroci vse bolj ogroženi tudi v Iraku in Nigeriji.
Urad svetovne organizacije za otroke v oboroženih spopadih v zadnjem letnem poročilu navaja 23 primerov, ki v zvezi s pravicami otrok vzbujajo posebno zaskrbljenost. Med kršitelji je osem vlad in 51 nevladnih organizacij oziroma skupin.
V Južnem Sudanu je medetnično nasilje, ki je izbruhnilo sredi lanskega decembra, uničilo ves napredek države na tem področju od osamosvojitve leta 2011. "Vlada Južnega Sudana je leta 2012 podpisala akcijski načrt za končanje novačenja otrok v vojsko. A dosežke v boju proti hudemu nasilju nad njimi je poteptala zadnja kriza," je poudarila Leila Zerrougui z omenjenega urada.
Problem novačenja otrok v vojsko je pereč tudi v Srednjeafriški republiki, kjer to poteka sistematično, kršitelji za to niso kaznovani. Za otroke zaradi nadaljevanja državljanske vojne še naprej ostaja nevarna Sirija, njihov položaj se z ofenzivo sil skrajne skupine Isil zelo hitro slabša tudi v Iraku. "Skupina Isil je zaradi novačenja, ubijanja in pohabljanja otrok ter napadov na šole in bolnišnice na črnem seznamu Združenih narodov že od leta 2011," je pojasnila Zerrouguijeva.
Na seznam skupin, ki kršijo pravice otrok, se je uvrstila tudi teroristična organizacija Boko Haram iz Nigerije. "Boko Haram je povečal število napadov na šole, prav tako še naprej pobija in pohablja otroke ter nad njimi izvaja hudo nasilje. To se, na žalost, letos nadaljuje." Kot je znano, so islamisti Boko Haram aprila na severovzhodu Nigerije ugrabili več kot 200 šolark, večina je bila kristjank.