Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Martin Schulz (foto: Wikipedia)
Martin Schulz

Schulz še naprej na čelu Evropskega parlamenta

Svet | 01.07.2014, 13:58

Evropski parlament bo še naprej vodil kandidat socialdemokratov Martin Schulz. Njegova izvolitev ni presenečenje, saj sta se največji skupini v parlamentu – Evropska ljudska stranka in socialdemokrati – že pred tednom dni dogovorili, da bo predsedniški položaj najprej pripadel socialistom, po dveh letih in pol pa ljudski stranki. Dogovarjanje, ki je prineslo tudi kandidaturo Jean-Clauda Junckerja za položaj šefa Evropske komisije, so ostali trije kandidati kritizirali.

Vnovič izvoljeni predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je v inavguracisjkem govoru dejal: »Naš parlament je srce demokracije v Evropski uniji. Tudi zdaj stojimo pred velikimi izzivi, kot so rekordno visoka brezposelnost mladih v EU, zahtevna pogajanja o prostotrgovinskem sporazumu z ZDA in množica prebežnikov iz Afrike, ki se preko Sredozemskega morja prebijajo v Evropo. Potrebujemo pravičnost,« je poudaril in požel aplavz.

Poleg Martina Schulza, ki je bil izvoljen že v prvem krogu s 409 glasovi, so za vodjo EP kandidirali še trije predstavniki manjših strank. Kandidat levice Pablo Iglesias, kandidat Evropskih konservativcev Sajjad Karim in kandidatka Zelenih Ulrike Lunaček so v nastopih izpostavljali, da so evropski volivci 25. maja zahtevali spremembe, ki jih Schulz - ta je parlament vodil že doslej - ne predstavlja. Ostro so kritizirali dogovarjanje za zaprtimi vrati, kakršnega sta si privoščili največji skupini v parlamentu in ki je eden glavnih razlogov, zakaj so institucije EU izgubile zaupanje volivcev. Iglesias je v slogu levice ostro kritiziral diktat finančnih trgov, pod katerim evropski narodi izgubljajo svojo suverenost in postajajo le še kolonije. »Še posebej pozivam kolege iz južnih in vzhodnih držav Evrope. Vi ste videli in doživeli politike in varčevalne ukrepe, ki jih je vsilila trojka. Te politike niso bile uspešne in so propadle. Naše države niso revne, so še revnejše. Gospodarstvo je uničeno, inštitucije so polne škandalov, korupcije.« Pozval je, naj glasujejo zanj, za socialno pravičnost in kohezijo ter proti trojki in pehanju svojih sodržavljanov v revščino.

Karim je poslance opozoril, da se ne smejo pustiti poraziti nareku ene države, političnim kalkulacijam in osebnim ambicijam posameznikov. »Želim spodbujati sloves naše ustanove, ne pa zagovarjati lastnih interesov. Zagovarjal bom tiste Evropejce, ki z upanjem gledajo na naše institucije.«

Lunačkova pa je dejala, da kandidira v prvi vrsti zato, ker volitve zahtevajo spremembe. »Demokracija pomeni izbiro. Prenehati je treba z varčevanjem. Ne moremo imeti celini, kjer mladi ne vidijo več Evrope kot obljube, pač pa kot grožnjo. Investirala bom v zelena delovna mesta.«

Schulz je bil bolj spravljiv. »Naša dolžnost je, da delamo preko meja političnih skupin, nihče nima absolutne večine. Tu gre za mednacionalno, evropsko sodelovanje na politični ravni, zato so meje zabrisane. Vsak se lahko odloča po svoje.«

Jutri bodo na vrsti še volitve petih kvestorjev, ki so odgovorni za administrativne in finančne zadeve. Poleg tega naj bi evropski poslanci na tokratnem zasedanju že tudi določili število in razporeditev sedežev v 20 stalnih odborih parlamenta.

Svet, Evropska Unija
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...