
Sinoda kaldejske Cerkve v iraškem delu Kurdistana.
Irak: Sinoda kaldejske Cerkve poziva k miru
Svet | 25.06.2014, 23:45
V mestu Ankawa v kurdskem predelu Iraka se je z bogoslužjem patriarha Raphaela Louisa I Saka začela letna sinoda kaldejske Cerkve. Med ekumensko evharistično daritvijo so kaldejski škofje vse prisotne pozvali k miru na celotnem Bližnjem vzhodu, predvsem pa v Iraku, ki drsi v državljansko vojno zaradi sunitskih upornikov islamistične militantne skupine ISIS.
Na sinodi sodelujejo kaldejski škofje iz več držav, Iraka, Libanona, Sirije, pa tudi iz Irana, Kanade, ZDA in Avstralije. Na srečanju, ki se bo s skupno izjavo zaključilo v soboto, sodeluje tudi apostolski nuncij v Iraku in Jordaniji, msgr. Giorgio Lingua.
Po prvotnih načrtih bi morala biti sinoda kaldejske Cerkve v Bagdadu, ukvarjati pa bi se morala z vprašanji o notranjem življenju Cerkve, kot sta izbor novih škofov in beatifikacija nadškofov mučenikov 20. stoletja. Na pobudo patriarha Louisa Saka so na dnevni red vključili tudi krizo duhovniških poklicev, krepitev laikov in oblikovanje kaldejske veje po vzoru obstoječih sirskih in grških maronitov.
Dramatični dogodki v Iraku so privedli do premestitve kraja zasedanja v mesto iraškega Kurdistana, regijo, ki ni vpletena v konflikt. Na ta način so olajšali tudi udeležbo škofov iz severnega Iraka. Kot je za agencijo Fides povedal tiskovni predstavnik patriarhata Albert Hisham, »bo situacija v Iraku od škofov zahtevala tudi oceno stanja krščanske skupnosti po vsej državi.«
Premier Al Maliki proti vladi narodne rešitve
Pritisk mednarodne skupnosti ni spremenil drže iraškega premierja Al Malikija, ki zavrača možnost oblikovanja tako imenovane vlade narodne rešitve. »Poziv k oblikovanju takšne vlade bi bil udarec proti ustavni ureditvi in političnim procesom v državi.« Tako se je odzval na poziv ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja, da sestavi vlado iz šiitov, sunitov in Kurdov. Sicer pa sunitski skrajneži v Iraku nadaljujejo svojo nasilno ofenzivo, v kateri je bilo po podatkih iraške vlade doslej ubitih že več sto iraških vojakov.
Prihod ameriških vojaških opazovalcev
V državo je že prispela polovica od predvidenih 300 vojaških opazovalcev iz ZDA, ki bodo skušali oceniti razmere na terenu, kje so položaji Iraške vojske in kje pripadniki ISIS-a ter kako napredujejo proti Bagdadu. Tako naj bi ameriški vojaki pomagali tudi iraški vladi in vojski s še bolj natančnimi obveščevalnimi podatki ter jim svetovali, kako naj se zoperstavijo sunitskim upornikom.
Vir:it.radiovaticana.va/