Gostoljubna Cerkev na Lampedusi
Svet | 08.06.2014, 19:42
"Zahvaljujoč sodelovanju s policijo smo lahko nudili osnoven, preprost, velikodušen in dolžen sprejem tem nesrečnežem. Priskrbeli smo jim vodo, hrano in obleko. Lampedusa s svojimi prebivalci ponovno sprejema moške, ženske in otroke, ki bežijo zaradi vojne, v upanju, da bi v Evropi našli boljšo prihodnost." To so besede lampeduškega župnika Mimma Zambita, ki je med prvimi sprejel zadnjih 271 migrantov, ki so prispeli na otok.
Kljub temu, da je sprejemni center že več mesecev zaprt in nimajo prostora niti za začasen sprejem migrantov, so pred njihovo premestitvijo v Porto Empedocle 230 moških, 29 žensk in 12 otrok, ki prihajajo iz Eritreje, pripeljali na Lampeduso. Prejšnji četrtek jih je ponoči 30 milj od otoka rešila posadka patruljnega čolna luške kapitanije. Čoln, na katerem so bili migranti, je zaradi pokvarjenega motorja nosil vodni tok.
Po tragediji, ki se je zgodila med 12. in 13. majem v bližini Lampeduse, je Francesco Antonio Soddu, direktor Italijanske Karitas, ponovil, da gre za "poraz vseh in vsakega posebej," saj "bi bilo potrebno vedno na prvo mesto postaviti življenje vsakega posameznika in spoštovanje človekovih pravic v celoti".
Predsednik Italijanske Karitas, msgr. Giuseppe Merisi, pa je izpostavil težave glede skupne politike, saj evropsko migracijsko politiko še vedno narekuje neizprosna logika zaščite suverenosti. Po njegovih besedah tudi zadnja dogajanja kažejo posledice napetosti med pomočjo tistim, ki jih je potrebno po mednarodnem pravu sprejeti in zaščititi ter težavo, da bi uvedli enovitne sisteme sprejema in zaščite. Tako namreč nastaja t.i. sivo območje, v katerem se znajde vedno več beguncev, ki prihajajo do italijanske obale. Žal se pogosto za mnoge njihova pot tragično konča. Merisi je še dodal, "da je potrebno razmisliti o sistemu, tako na evropski ravni, kot tudi med staro celino in afriškimi državami".
Vir: Radio Vatikan