Leon in Louise
Knjiga, razstava in dokumentarni film
| 29.05.2014, 10:46
V tokratni oddaji Od slike do besede bomo prestavili delo „Léon in Louise“Alexa Capusa. O njem in knjigi bosta nekaj več povedala urednik pri Mladinski knjigi Andrej Blatnik in prevajalka Mojca Kranjc.Napotili se bomo v Galerijo inštituta Jožefa Štefana v Ljubljani, kjer slike razstavlja slikar Peter Škerl. Ob koncu pa povabili k ogledu dokumentarnega filma: Urok Depale vasi, avtorja Jožeta Možine.
Še nekaj besed filmu na pot: Urok Depale vasi odstira skrivnostna ozadja razvpite afere iz leta 1994, ki je bila povod za obračun z vrhom slovenske pomladi in restavracijo centrov moči iz dobe komunizma. Šlo je dejansko za obračun takratnega predsednika Milana Kučana z ministrom Janezom Janšo. Slednji je zaradi zaslug za demokracijo in osamosvojitev in po razkritjih orožja na mariborskem letališču In vpletenosti Udbe v igralniške posle, pridobival čedalje večji vpliv v slovenski politiki. Spopad je dokončno pljusknil v javnost 28. marca z množičnimi demonstraciji v podporo Janši in sejo Državnega zbora, kjer so Janšo zamenjali z Jelkom Kacinom. Afera se je tako končala z zmago Kučana, ki je bil v tem času v tujini, a je obenem Janša po odstavitvi, postal nesporen vodja pomladne politike in pozneje tudi predsednik vlade. Vendar pa je kot tak postajal tarča vedno novih afer in kazenskih prijav, zlasti pred volitvami, kar je okrepilo očitke o zlorabi pravosodja za odstranitev glavnega in simbolnega političnega nasprotnika slovenske levice. V aferi Depala vas je očitno šlo za politično zaroto, ki so jo izvajali sodelavci VOMO in MNZ lojalni krogu Milana Kučana, šokantno ob tem pa je, da je načrt za »zamenjavo in popolno odstranitev Janeza Janše« pripravil agent jugoslovanske vojske, specializiran za propagandno vojno, ki so ga v mesecih pred afero »gostili« v Sloveniji. To je bil Radenko Radojčič.
Avtor nas z bogatim arhivskim gradivom TV Slovenija, originalnimi dokumenti ter pričanji postavi na sled naročnikov in skrivnostne vloge, ki jo je imel v zaroti uvožen agent jugoslovanske armade. Film izpostavlja, da so nedemokratične metode političnega boja, v prepletu z zlorabo prava proti političnim nasprotnikom vse do danes, poglavitni razlog za vsesplošno nazadovanje v državi.
Tak izdelek je skupinsko delo, pove Jože Možina in brez predanih sodelavcev ga ne bi bilo: Milana Miloševiča, ki je zavzeto poskrbel za odlično montažo, Blaža Šivica, ki je naredil vrhunsko glasbeno opremo, Matjaža Celiča, ki je našel odlične rešitve za grafično podobo filma ter Božene Kokot, ki je skrbno bdela nad projektom. Pri zbiranju oz. pripravi gradiva sta zavzeto sodelovala Tino Mamić in Jožica Hafner.
Vabimo k ogledu in poslušanju oddaje Od slike do besede!