Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tone GorjupTone Gorjup
Španski kralj Juan Carlos (foto: Wikimedia Commons)
Španski kralj Juan Carlos

Španski kralj Juan Carlos se bo po skoraj štirih desetletjih poslovil od prestola

Svet | 02.06.2014, 16:04

Španski kralj Juan Carlos se bo po skoraj 40 letih odpovedal prestolu in ga prepustil sinu princu Filipu. Odločitev je veliko presenečenje. Da jo bo 76- letni vladar, ki izgublja podporo javnosti, sploh lahko uresničil, bo moral parlament v Madridu sprejeti ustrezen zakon. Juan Carlos je že nagovoril državljane. Kot je pojasnil prek televizijskih ekranov, se poslavlja, da bi omogočil prenovo monarhije.

Novico je javnosti najprej sporočil španski premier Mariano Rajoy. "Kralj Juan Carlos me je obvestil, da se želi odpovedati prestolu in začeti postopek nasledstva." Kot je še pojasnil Rajoy, se 76-letni monarh, ki ga zadnja leta pestijo zdravstvene težave, od vladarskega položaja poslavlja iz osebnih razlogov. "Kralj je prepričan, da je zdaj najprimernejši čas za zamenjavo vodstva države in za predajo krone nasledniku." Te besede je nato v televizijskem nagovoru potrdil tudi kralj Juan Carlos. "Mlada generacija si zasluži priložnost, da pride v ospredje z novo energijo, ki se je sposobna z odločnostjo lotiti prenove in reform, ki jih terja trenutni položaj."

Ker španska zakonodaja trenutno ne dovoljuje abdikacije, se bo vlada v Madridu na izredni seji dogovorila, kako naprej. "Državljani Španije bodo znali obrniti nov list ter spremembo sprejeti mirno in s spoštovanjem do kralja," je prepričan Rajoy.

Na čelo španske monarhije bo, ko bo to s sprejetjem dopolnila k ustavi omogočil parlament v Madridu, stopil 46-letni princ Filip. "Je zrel, dobro pripravljen in ima občutek odgovornosti, ki je nujen za vodenje države, da začne novo upanje," je poudaril kralj Juan Carlos.

Juan Carlos se je na španski prestol povzpel po smrti diktatorja Francisca Franca novembra 1975. Odigral je pomembno vlogo pri prehodu Španije v demokracijo, zato je zelo dolgo užival velik ugled in veljal za enega najbolj priljubljenih kraljev. Zadnja leta njegovega vladanja so zaznamovali škandali, vključno s korupcijsko afero, v katero naj bi bila vpletena njegova hči Cristina in njen mož. Španci, ki jih je močno prizadela gospodarska kriza, prav tako niso imeli veliko razumevanja za njegov lov na slone v Bocvani, kjer si je med drugim zlomil kolk. Mnogi so izgubili zaupanje vanj. Je pa med Španci vse bolj priljubljen najmlajši od Juan Carlosovih otrok in njegov edini sin, prestolonaslednik princ Filip.

Vloga kralja je v Španiji predvsem protokolarna, čeprav je formalno suveren države in vrhovni poveljnik vojske. Formalno je on tudi tisti, ki parlamentu predlaga v imenovanje premierja in člane vlade. Na koncu je tudi on tisti, ki podpiše zakone. Vendar imata pravo moč in oblast v španski ustavni monarhiji predvsem izvoljeni parlament in vlada.

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...