Frančišek v sporočilu Mednarodni organizaciji dela: Delo ni zgolj tržno blago, ampak ima lastno dostojanstvo in vrednost
Svet | 30.05.2014, 09:04
Papež Frančišek je napisal posebno sporočilo za 103. zasedanje Mednarodne organizacije dela (ILO), ki te dni poteka v Ženevi. V ospredje je postavil dostojanstvo človeškega dela, problem brezposelnosti, pojav množične migracije ter pozval k solidarnosti.
"Človeško delo je del stvarstva in nadaljevanje Božjega ustvarjalnega dela," zapiše papež. Ta resnica nas vodi v razumevanje dela kot daru in kot dolžnosti. "Delo zatorej ni zgolj tržno blago, ampak ima lastno dostojanstvo in vrednost." Sveti sedež ceni prispevek, ki ga Mednarodna organizacija dela nudi na področju zaščite dostojanstva človeškega dela v kontekstu družbenega in ekonomskega razvoja, in sicer preko razprav in sodelovanja med vladami, delavci in delodajalci. Ta prizadevanja so po Frančiškovih besedah v službi skupnega dobrega človeške družine in vsepovsod pospešujejo dostojanstvo delavcev.
Papež zatem izpostavlja problem brezposelnosti, ki močno vpliva na širjenje revščine. Predvsem mladim ljudem brezposelnost jemlje pogum, v njih povečuje občutek manjvrednosti in odtujenosti od družbe. Prizadevanje za večje zaposlitvene priložnosti pomeni pritrditi prepričanju, da samo preko svobodnega, ustvarjalnega, soodgovornega in vzajemnega dela lahko ljudje izrazijo in povečajo dostojanstvo svojega življenja.
Naslednji resen pojav, s katerim se mora soočiti današnji svet, je množična migracija. Veliko ljudi namreč pogosto išče zaposlitev zunaj lastne domovine in pogosto naleti na nezaupanje in izključitev. Velikokrat ne uspejo najti dostojnega dela in postanejo žrtve določene "globalizacije ravnodušnosti", trdi papež in opozarja na trgovino z ljudmi, prisilno delo in zasužnjevanje, ki so prepogosto spremljevalni pojavi migracije. "To se ne sme nadaljevati!" poudarja. "Trgovina z ljudmi je rana, je zločin proti vsemu človeštvu!"
Frančišek ob koncu še poudari potrebo po okrepitvi že obstoječih oblik sodelovanja in vzpostavitvi novih poti za večanje solidarnosti. To pa zahteva prenovljeno zavzetost v korist dostojanstva vsake osebe, odločnejše izvajanje mednarodnih standardov o delu, načrtovanje razvoja, katerega središče je človek, novo ovrednotenje odgovornosti večnacionalnih družb v državah, spodbujanje vlad za olajšanje migracijskih premikov v korist vseh ter s tem prekinitev trgovine z ljudmi.
Vir: Radio Vatikan