Papež sprejel v avdineco mehiške škofe, bahrajnskega kralja ter poljskega premiera
Svet | 20.05.2014, 09:40
Papež Frančišek se je v ponedeljek sestal z mehiškimi škofi, ki so te dni v Vatikanu na obisku ad limina apostolorum. Po srečanjih s posameznimi skupinami jim je med avdienco tako izročil govor, v katerem jim je priporočil predvsem, naj vero živijo "dosledno in brez kompleksov". Le tako bodo lahko doprinesli k izboljšavi družbenega konteksta, zaznamovanega z veliko nasilja.
Mehika je globoko krščanska. Če se to zanemari, se ne more resno doumeti nobene latinskoameriške države. Tako je papež Frančišek poudaril na začetku svojega govora. Kljub temu mora biti lokalna Cerkev zelo prizadevna, da lahko vpliva na okolje, v katerem se je nad koreninami prirojene vere razrasla in utrdila "prevleka težkih družbenih problemov". Na tem mestu je sveti oče izpostavil naporno delo mehiških škofov, ko poskušajo pomagati ubogim, tistim, ki nimajo nobenih sredstev za preživetje, brezposelnim, vsem, ki delajo v nečloveških pogojih, ki nimajo dostopa do socialnih služb, priseljencem, kmetovalcem in drugim. Spomnil je tudi na njihovo skrb za žrtve trgovine z mamili in za najranljivejše družbene skupine. In omenil je še prizadevanje škofov na področjih človekovih pravic in celostnega razvoja osebe.
S svetim očetom se je v ponedeljek srečal kralj Bahraina Hamad bin Isa Al Khalifa. Zatem sta ga sprejela še državni tajnik Svetega sedeža kardinal Pietro Parolin in tajnik za odnose z državami nadškof Dominique Mamberti. Sogovorniki so se dotaknili nekaterih tem skupnega interesa, predvsem glede zavzemanje za mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu ter tudi kar se tiče pospeševanja dialoga in mirnega sobivanja vseh družbenih komponent. Izpostavljen je bil pozitiven prispevek krščanske manjšine državi ter izražena hvaležnost za osebno zanimanje bahrainskega kralja za potrebe lokalne katoliške skupnosti, so sporočili s tiskovnega urada Svetega sedeža.
Na avdienci pri papežu Frančišku se je včeraj mudil poljski premier Donald Tusk, ki sta ga zatem sprejela še državni tajnik Svetega sedeža kardinal Pietro Parolin in tajnik za odnose z državami nadškof Dominique Mamberti. Med pogovori je bila izpostavljena nedavna kanonizacija Janeza Pavla II. in njegova pomembnost za poljski narod. Poljski premier je izrazil zadovoljstvo glede obiska papeža Frančiša Poljske leta 2016, ko bo potekalo mednarodno srečanje mladih. Sogovorniki so se nato zaustavili še ob družbeni in ekonomski situaciji na Poljskem, kot so sporočili s tiskovnega urada Svetega sedeža.
Vir: Radio Vatikan