Najboljši pogoji za materinstvo so v Skandinaviji

Svet | 11.05.2014, 07:00

Pogoji za materinstvo v svetu so različni, razkorak med državami, kjer se materam godi najbolje, in tistimi, kjer živijo v najslabših pogojih, pa se še poglablja, kaže letošnje poročilo o položaju mater v svetu. Najboljši pogoji za matere so v Skandinaviji, najslabši pa v Somaliji. Pogoji za materinstvo v Sloveniji so se poslabšali, a je še vedno na 17. mestu med 178 državami.

Človekoljubna organizacija Save the Children v rednem letnem poročilu upošteva zdravje mater, smrtnost otrok, izobrazbo, dohodek in družbeni položaj žensk. Glede na te kazalce se najbolje godi materam na Finskem, Norveškem in Švedskem, najslabše pa v Somaliji, Demokratični republiki Kongo in Nigeriji. Kazalci za Slovenijo so sicer lani in letos podobni, letos je nekoliko slabši le BDP na prebivalca.

Norveška je na področju družinske in otroške politike že nekaj časa na prvem mestu. Mlade mamice si lahko vzamejo tudi do 46 tednov porodniškega dopusta in v tem času prejemajo polno plačo, ki se financira iz državnega proračuna in je ne plačuje delodajalec oziroma lahko koristi tudi 56 tednov porodniškega dopusta, v katerem prejema 80 odstotkov svoje plače. Očetje imajo na voljo 12 tednov porodniške, lahko pa prevzamejo porodniško namesto mame. "Največja razlika med Norveško in Slovenijo je po mojem mnenju v zaposlenosti žensk. V omenjeni državi ni finančnih skrbi, ali bo služba po porodniškem dopustu čakala, ali ne. Službe in vrtci enostavno so," je povedala mlada Slovenka Nina, ki se je z družino preselila v deželo vikingov.

Afriške države na repu

Številne afriške države pa so na repu lestvice že vrsto let, glede na izsledke poročila pa pomembno vlogo pri tem igrajo oboroženi konflikti. Po statističnih podatkih se denimo v DR Kongo ženskam in otrokom godi celo slabše kot oborožencem, navaja poročilo. Šest od desetih držav na koncu lestvice so prizadele naravne nesreče. Sirija je zaradi državljanske vojne v državi zdrsnila s 65. mesta v letu 2011 na 115. mesto v letošnjem letu, med drugim zaradi propada nekoč delujočega zdravstvenega sistema. Po drugi strani je bil Afganistan pred tremi leti na dnu lestvice, letos pa je zaradi nižje umrljivosti mater in otrok na 146. mestu.

Poročilo poudarja, da bi morale biti vse države bolje pripravljene pomagati materam in otrokom v težavah. Ob tem dodaja, da ne bo moč preprečiti smrti mater in otrok, dokler najšibkejše države ne bodo postale stabilnejše, zdravljenje pa dostopnejše.

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...