Kakšna bo usoda delavcev AHA Mure?
Slovenija | 30.05.2014, 15:38
Več kot tisoč zaposlenih v AHA Muri je včeraj prejelo odpovedi pogodb o zaposlitvi, kar bo brezposelnost v Pomurju zvišal na prek 20 odstotkov. To je že drugi stečaj Mure v petih letih. Kljub izdatni državni pomoči, posojilom državne banke - vsega skupaj za 13 milijonov evrov - ni šlo. Delavci bodo po prijavi na zavodu za zaposlovanje iz jamstvenega sklada dobili plače, ki niso bile izplačane, nadomestilo za dopust, ki ga niso izkoristili, in odpravnino.
Nekoč velika in uspešna tovarna Mura je leta 2009 končala v stečaju. Avgusta 2011 jo je z državno pomočjo kupila Mojca Lukančič skupaj s partnerjem, a se je pred tednom dni zgodba začela krhati, ko se je zaradi prezadolženosti začel že drugi stečaj. Stečajni upravitelj Aha Mure Stevo Radovanović je tako 1077 delavcem od 1138 včeraj izročil odpovedi pogodb o zaposlitvi. Predsednico sindikata delavcev AHA Mura Jolanko Horvat smo povprašali, od koga bodo terjali odgovornost? »Če so bile nepravilnosti, bomo terjali odgovornost od Dursa, da ni pravilno ali pravočasno ukrepal, do drugih. K nam sigurno ni šel ves denar države, ker če bi šel v proizvodnjo, potem ne bi bili tam, kjer smo.«
Lukančičeva sicer vztraja, da bo poplačala dolgove. Formalno ima zato čas do izteka pritožbenega roka, sklep o stečaju bo namreč pravnomočen 6. junija. Neuradno bi morala zbrati približno 20 milijonov evrov. Delavci ji ne verjamejo. Predsednica sindikata: »Kdaj bo poplačala?! Vedno je samo obljubljala. Če ne prideš z denarjem, ji ne moremo verjeti.«
Službo bo na murskosoboškem območju težko dobiti, še posebej zaradi starostne strukture delavcev. »Starost v AHA Muri je od 45 let naprej, razen redkih, ki so mlajši. Kamorkoli prideš, pa te vprašajo, koliko si star. Kdo te bo vzel?«
In še o nadaljnjih možnostih in pravicah ljudi, ki so ostali brez dela v AHA Muri. »Imamo pravico do jamstvenega sklada, vključeni smo preko centra za socialno delo, vključene so tudi humanitarne organizacije, nekateri bodo posredovali delo. Ko pa bomo videli, da so nam kršene pravice, bomo spet ukrepali,« je povedala predsednica sindikata Jolanka Horvat.
Na stečaj Aha Mure se je odzvala tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak. V sporočilu za javnost je zapisala, da je zaskrbljena in razočarana, ker vodstvo Mure ni uresničilo danih obljub in se tako žalostna zgodba Murinih delavk in delavcev ponavlja. Zavod za zaposlovanje in jamstveni sklad bosta storila vse, da bodo v najkrajšem možnem času po odpovedi delovnega razmerja prišli do izplačil nadomestila plač in do nadomestil za primer brezposelnosti. Prej kot v mesecu dni od prijave na zavodu bo vsem nekdanjim delavcem Mure že izplačano prvo denarno nadomestilo, zavod pa bo zaradi nastalih razmer skupaj z ministrstvom pripravil načrt potrebnih dodatnih ukrepov aktivne politike zaposlovanja v Pomurju, še pravi ministrica.
Mura bi prihodnje leto praznovala 90-letnico svojega obstoja, a je glede na to, da se je v zadnjih petih letih že drugič znašla v stečaju, praznovanje te častitljive okrogle obletnice vse bolj vprašljivo.