Stanislav Veniger
Veniger: Policisti si zaslužijo več dopusta
Slovenija | 29.05.2014, 11:44
Policijski sindikat je vladi do danes postavil rok za izpolnitev njihovih stavkovnih zahtev. Gre za aneks dve h kolektivni pogodbi, ki določa dodatno število dni letnega dopusta za policiste za delo v zahtevnih pogojih. Vlada je tako včeraj – dan pred iztekom roka – le dala soglasje k podpisu omenjenega aneksa, s čimer bo odpadel eden od razlogov za napoved stavke policistov. Generalni direktor policije Stanislav Veniger je v oddaji Pogovor o podprl policiste v njihovih zahtevah.
Kot je vlada zapisala v sporočilu za javnost po dopisni seji, se z dogovorjenimi rešitvami ne posega v enotno ureditev letnega dopusta za javne uslužbence v državnih organih, ampak se upoštevaje posebnosti policijskega dela ureja le specifična vprašanja letnih dopustov zaradi posebnih pogojev dela. Z aneksom pa se v kolektivno pogodbo za policiste ob tem vnaša še nekatere dopolnitve določil v zvezi z organizacijo in razporejanjem delovnega časa.
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je za podpis aneksa pooblastila ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta. S tem pa bo odpadel eden od razlogov za napoved stavke policistov. Slednjo je Sindikat policistov Slovenije napovedal za 9. junija. Ob njeni napovedi pa so v sindikatu posebej izpostavili, da so zaradi nesprejetja omenjenega aneksa policisti še vedno brez sklepov za letošnji dopust. Generalni direktor policije Stanislav Veniger je za Radio Ognjišče povedal, da podpira policiste v njihovih prizadevanjih.
»Policisti so imeli svoje zahteve in sprejete so bile tudi neke obveze s strani pogajalske skupine. Moje mnenje je, da če so pogajanja potekala in so bile obveze sprejete, je prav, da se to tudi spoštuje. Verjamem, da bodo ti aneksi sprejeti in da ne bo potrebe po stavki. Prepričan sem, da si policisti zaslužijo kakšen dan dopusta več. Dejansko opravljajo zelo zahtevne naloge, kjer je pogosto ogroženo njihovo življenje, varnost. Naloge opravljajo srčno, vedo, kaj je naše poslanstvo, zato mislim, da si to zaslužijo.«
Že v torek je bila s sprejetem uredbe o plačilu policistov, ko v izjemnih primerih podaljšajo delo, uresničena še ena od zahtev sindikata. Veniger je pojasnil, da je komunikacija med ministrstvom in sindikati sicer dobra.
Policija preišče približno polovico kaznivih dejanj letno
Lani je policija obravnavala največ kaznivih dejanj, od kar vodijo statistiko, ko je obravnavala skoraj 94 tisoč kaznivih dejanj, leto prej je bilo 91 tisoč tovrstnih dogodkov. »Kljub porastu zagotavljamo državljanom solidno varnost. Je pa število kaznivih dejanj odvisno od zakonodaje,« je povedal generalni direktor policije. Ob omejenih resursih in zmanjšanjem številu kadrov je policija preiskala dobrih 47 odstotkov kaznivih dejanj. Policija je najbolj učinkovita pri najhujših kaznivih dejanjih - zoper življenje in telo, spolno nedotakljivost in podobno. »Umori so že par let stoodstotno preiskani. Vesel sem, da je bila tudi oseba, ki je zakrivila odmevni umor v Domžalah, prijeta. Šibka, če sploh lahko tako rečemo, pa je policija pri najbolj množičnih dejanjih; tatvinah, vlomih.« Ob prevzemu funkcije je Veniger kot prednostne naloge navedel učinkovito preprečevanje in odkrivanje kaznivih dejanj, predvsem s področja gospodarske in organizirane kriminalitete ter zagotavljanje visoke ravni varnosti za vse prebivalce Slovenije. Na vprašanje, zakaj je v Sloveniji toliko korupcije, pa je pojasnil: »Čisto korupcijskih dejanj ni veliko. Lani smo podali samo 41 kazenskih ovadb zoper klasično korupcijo. Problem je v tem, da tisti, ki so vključeni v korupcijo, tega niso pripravljeni prijavljati, o tem govoriti, medtem ko je pri gospodarski kriminaliteti dejansko velik porast. Dejstvo je, da so se v teh letih razvila neka omrežja, ki obvladujejo državo ali pa imajo namen čim bolj izčrpati državo tam, kjer se da. Tu imamo cilj in zato tudi zaposlujemo nove kadre, da bi tovrstna dejanja preprečili, ne pa preiskovali za tri leta nazaj.«
Pritožbe zoper delo policistov
Na ministrstvu za notranje zadeve so lani prejeli 389 pritožb zoper delo policistov. Največ pritožb je na področjih, kjer je tudi največ ukrepov, denimo v varnosti cestnega prometa, javnem redu … »Utemeljenih pritožb je malo, kajti pogosto se zgodi, da nekdo poda pritožbo, ker bi se želele rešiti določenega prekrška, vendar v pritožbenih postopkih tega ne ugotavljamo, pač pa gre za to, ali je policist kršil temeljne pravice in svoboščine posameznika. Lani so bili izvedeni ukrepi oziroma opozorilni pogovori zoper 35 policistov,« je povedal Veniger. Prioriteta policistov bodo tudi v prihodnje najhujša dejanja, v katerih je ogroženo življenje ljudi, to so krvni, seksualni delikti, pa gospodarska in korupcijska dejanja, organizirana kriminaliteta. Policija zaznava več ropov na avtocestnem križu in pa tuje kriminalne združbe na naših tleh.
Celotnemu Pogovoru o z generalnim direktorjem policije lahko prisluhnetev v arhivu.