Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Molitveno srečanje med Abasom, Peresom in papežem bo 8. junija

Svet | 30.05.2014, 08:54

Papež vpeljuje novo razsežnost za iskanje miru na Bližnjem vzhodu, to je razsežnost molitve, ki je pogosto pozabljena in za nas mora najpomembnejša, je za Radio Vatikan zatrdil David Neuhaus, odgovoren za stike z mediji med papeževim pastoralnim obiskom v Sveti deželi. Lahko bi rekli, da gre za diplomacijo molitve. Pozivati k molitvi je tudi naloga papeža. Po Neuhausovih besedah ne gre za politiko ali diplomacijo, ampak za čisto jezuitsko duhovnost. Predsednik Papeškega sveta za medverski dialog kardinal Jean Louis Tauran pa meni, da je papež Frančišek v Sveti deželi, s tem ko se je srečeval z verskimi in političnimi predstavniki, pokazal, da ljubiti pomeni veliko več ko le strpnost. Za Radio Vatikan je spregovoril o moči srca, ki jo je pokazal papež Frančišek med svojim romanjem na kraje Jezusovega zemeljskega življenja in delovanja.

"Kar najbolje povzema to potovanje v Sveti deželo, je fotografija, ki prikazuje papeža skupaj s prijateljema rabinom in muslimanom pred zidom objokovanja," zatrjuje kardinal Tauran in dodaja, da prizor kaže na pomen medverskega dialoga. Vse je mogoče, kjer se osebe med seboj poznajo, se pogovarjajo, si gledajo v obraz, se poslušajo, so pripravljene v drugem sprejeti pozitivne strani. To so vrednote svetosti in resnice, ki jih na svoj način vsebuje vsako verstvo, tudi če mi vemo, da je Jezus Resnica, pravi kardinal. Izpostavi predlog, ki ga je papež namenil izraelskemu in palestinskemu predsedniku in ju na zelo preprost način povabil k sebi domov, z besedami, ki so prihajale iz srca. Po Tauranovem prepričanju gre za poziv namenjen vsem kristjanov, še posebej pa katoličanom: če v današnji in jutrišnji družbi obstaja moč, ki jo lahko uveljavljamo, je to "moč srca". To moč srca je kardinal videl v papežu, ki je govoril s svojimi sogovorniki med potovanjem; pomeni "ljubiti drugega in v njem videti brata". Ne gre samo za navadno toleranco. "V družini se ne tolerira, ampak se ljubi," dodaja kardinal. Nadaljuje, da je papež uporabljal zelo preprost jezik, ki nima ničesar skupnega z jezikom mednarodnega prava ali diplomatsko prakso. "Papež je odprl novo poglavje. Mislim, da Bližnji vzhod, medverski dialog in prizadevanje za mir ne morejo ostati na istem mestu, kjer so danes, zahvaljujoč tej moči srca," trdi kardinal Tauran.

Na vprašanje, kako je papež Frančišek preživel te tri dni v Sveti deželi, kardinal odgovarja, da z veliko poguma in odločnosti ter v molitvi: "Verjamem, da je molitev ključ za vse, kajti molitev je tista, ki mu daje vedrino." Izpostavlja preprostost, s katero sveti oče sprejme osebe, tudi tiste, ki nosijo zelo visoke odgovornosti. "Zanj je zares vsak človek brat," dodaja Tauran.

Povejmo še to, da bo molitveno srečanje, ki se ga bosta v Vatikanu udeležila tudi palestinski in izraelski predsednik, potekalo že naslednjo nedeljo, 8. junija, popoldne.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.