Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež Frančišek o reševanju nesoglasij

Svet | 18.05.2014, 16:11

V današnjem prvem berilu smo pri sveti maši slišali odlomek iz Apostolskih del, kjer je zapisano: "Tiste dni je število učencev naraščalo. Helenisti pa so začeli godrnjati čez Hebrejce, češ da so njihove vdove zapostavljene pri vsakodnevni oskrbi." (Apd 6,1) Prav ta opis nesoglasij med Hebrejci in Helenisti je bil iztočnica nagovora papeža Frančiška pred opoldansko molitvijo. Množica, zbrana na Trgu svetega Petra v Vatikanu, mu je pozorno prisluhnila. Ob številnih pozdravih različnim skupinam, ki so tja prišle z različnih koncev sveta, mu je živahno in glasno vzklikala.

Papež Frančišek je preprosto in prepričljivo spregovoril o zahtevni temi reševanja nesoglasij. Spomnil je, da v Apostolskih delih najdemo zapis o tem, kako so že v prvi cerkveni skupnosti nastale napetosti in nesporazumi. Ugotavljal je, da v življenju pač prihaja do nesoglasij, vprašanje pa je, kako se z njimi soočamo. Pojasnil je, da so na začetku krščansko skupnost sestavljali samo ljudje istega judovskega naroda in iste kulture. Ko pa se je krščanstvo razširilo na področje grške kulture, ni več dotedanje homogenosti in s tem nastopijo prve težave. Pojavi se slaba volja, pritoževanje, govori se o protekcijah in razlikovanju v oskrbi. To srečujemo tudi po naših župnijah, je mimogrede dodal ter nadaljeval z opisom. Zdi se jim, da več pozornosti in pomoči prejemajo kristjani iz judovstva. Apostoli se lotijo reševanja vprašanja tako, da skličejo kar celotno množico učencev, prav vse, in se pogovorijo o vprašanju.

Papež Frančišek je ob tem poudaril, da probleme ne moremo rešiti tako, da se delamo, kot da jih ni! Dejal je celo, da je takšno odprto in iskreno soočenje med pastirji in verniki nekaj prav lepega. Apostoli predlagajo rešitev, s katero so vsi zadovoljni in sicer: Apostoli se bodo posvečali molitvi in oznanjevanju Božje besede, medtem ko bo sedem diakonov oskrbovalo mize revežev. Ti možje niso izbrani zato, ker bi bili strokovnjaki, temveč zato, ker so pošteni in na dobrem glasu ter polni Svetega Duha in modrosti.

Papež Frančišek je ob tem poudaril, da pot reševanja konfliktov in nezadovoljstva obsega tri razsežnosti, in sicer: soočenje z vprašanjem, pogovor in molitev. Ob soočenju s problemi, s pogovorom in z molitvijo se v Cerkvi rešujejo nesoglasja. Hkrati je posvaril pred čenčami in govoričenjem, pred zavistjo in ljubosumjem. Čenče, zavist in ljubosumje znotraj Cerkve nimajo prostora, je dejal in zatem hudomušno povprašal, če smo ga razumeli.

Nato je z molitvijo Raduj se, Kraljica nebeška, Marijini priprošnji izročil željo, naj nam pomaga biti poslušni Svetemu Duhu, da bi se znali med seboj ceniti in do medsebojne povezanosti prihajati v vedno globlji veri in ljubezni. Ob tem naj bo naše srce odprto za potrebe bratov in sester.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...