Škof Anton Jamnik
Oddaja PRO: Naš skriti gost je bil tokrat škof dr. Anton Jamnik
| 15.04.2014, 11:51
Moški, ki ni politik in občasno kaj zapoje, ni »star do 50 let«, zase pravi da ni umetniško nadarjen in je škofijski duhovnik. Bolj natančno – škof. Tokratni skriti gost oddaje Prijatelji Radia Ognjišče je bil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Poslušalci so ga odkrili hitro – v manj kot 20-ih minutah. V nadaljevanju oddaje je odgovarjal na vprašanja poslušalk in poslušalcev.
Kdaj ste začutili božji klic?
»V gimnazijskih letih, ko se človek še išče. Pri nas je bil takrat kaplan Jože Kastelic, s katerim smo veliko hodili v hribe, tudi na duhovne vaje. Ideja o duhovnem poklicu se mi je skozi leta rojevala, bil sem tudi vojski, takrat ima človek veliko časa za premišljevanje. Zdelo se mi je, da je to tisto podarjeno in ta dar je treba sprejeti. Tako sem se odločil za ta poklic.«
Kaplan v Kočevju
»Župnija Kočevje je bila moja prva ljubezen. Takrat ko sem bil kaplan, leta 1987, je bilo Kočevje še vedno zaznamovano z 2. Svetovno vojno in dogajanjem po njej. A ljudje so bili dobri, radi so imeli duhovnika. In ravno zaradi te zaznamovanosti so morali ljudje izbrati pogum, da so se odločili za vero. Kdor je prišel v cerkev, je vedel zakaj pride. Spomnim se vseh mogočih skupin – od mladih do zakonskih skupin. Videl sem, da je bil to izziv tudi za vse Slovence - vera mora postati osebna odločitev, ne tradicija.«
Najtežja plat škofovskega poklica
Dr. Anton Jamnik škofovski poklic opravlja že osem let. »So stvari, za katere se je potrebno odločiti in to je včasih zelo težko. Vedno poudarjam, da je najslabša odločitev – neodločitev. Dobro in nujno se je odločiti. Včasih bi človek to odložil, a to nikamor ne vodi. In ravno izkušnje nas učijo, kam lahko take stvari vodijo.«
Veliko je bilo poslušalcev, ki so obujali spomine s škofom na kakšen dogodek, ki so ga doživeli skupaj. Nekateri pa so izrazili željo, da bi bil škof Jamnik tudi novi nadškof. Odgovoril je: »Gospod ima gotovo dovolj pameti, naj kar deluje Sv. Duh.«