Rim: Mednarodni seminar o dostojnem delu in družbeni pravičnosti
Svet | 29.04.2014, 21:28
Dostojno delo, družbena pravičnost in globalno izkoreninjenje revščine: to so teme, ki so predmet dvodnevnega mednarodnega seminarja, katerega je spodbudil Papeški svet za pravičnost in mir, v sodelovanju z Mednarodno organizacijo dela. Udeleženci so se zbrali v Rimu dva dni pred mednarodnim dnevom dela.
Vprašanja o globokih preobratih v svetu dela med obdobjem globalizacije, o pravičnosti ter človeškem razvoju so med seboj tesno povezana. Tako uči družbeni nauk Cerkve in na to je spomnil kardinal Peter Turkson, predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir, v svojem uvodnem predavanju na začetku seminarja.
Kljub velikemu napredku, ki sta ga prinesli industrializacija in globalizacija, je dejal kardinal, revščina še naprej muči več milijonov oseb. Hranijo jo tudi brezposelnost, nezadostna zaposlitev in nestalno delo. Vse to, kot je nekajkrat opozoril papež Frančišek, je posledica ekonomskega sistema, ki je v središče postavil denar. Od tu pa sedaj izhaja potreba po alternativnem ekonomskem pristopu, utemeljenem na pravičnosti in solidarnosti; ter sposobnem zagotoviti dostojanstveno delo, iz katerega bi lahko nastal pozitiven dejavnik preoblikovanja družbe. Splošno izboljšanje delovnih pogojev, vključno z varnostjo pri delu, bi namreč imelo ugodne učinke na vse družbene komponente. Omogočilo bi ustrezne pogoje za uresničitev družbene blaginje, v kateri bi vsi imeli dostop do izobrazbe in zdravstva. Obenem pa tudi za soočanje z okoljskim položajem in klimatskimi spremembami, ki ogrožajo naš planet. Kardinal Turkson je zaključil, da ideal in cilj zaposlitve ter dostojnega dela za vse predstavlja pristop, preko katerega bi se lahko uspešno spopadli z revščino.
Vir: Radio Vatikan