Kakšna je pot do svetništva?
Svet | 27.04.2014, 07:00
Katoliška Cerkev posameznika, ki ga razglasi za svetnika, postavi za zgled vsem ostalim vernikom, da bi v njegovem življenju v veri iskali navdih in spodbudo za svojega. S slovesnostjo kanonizacije na Trgu svetega Petra v Vatikanu je končan postopek, ki lahko traja tudi desetletja.
Pot do svetniškega naziva je dolga in razdeljena na več stopenj, prva je škofijska. "Ta med drugim vključuje zbiranje pričevanj ljudi, ki so kandidata za svetnika osebno poznali. Gre tudi za različne dokumente, pisma in izjave, ki razkrivajo njegove milosti," je za agencijo Romereports pojasnila postulatorka v več postopkih Silvia Correale.
Gradivo nato v Vatikanu preveri Kongregacija za zadeve svetnikov. Če ga sprejme, kandidat za svetnika postane Božji služabnik, če nato ugotovi še njegove junaške kreposti, dobi naziv "častitljivi". "Junaške kreposti so utemeljene v načinu življenja posameznika. Kot primer omenimo nekoga, ki pusti vse za sabo in gre v misijone. Ta očitno izkaže junaštvo," je povedal zaslužni prefekt Kongregacije za zadeve svetnikov, kardinal Jose Saraiva Martins.
Beatifikacija ni več nujna stopnja postopka kanonizacije, a za zdaj ostaja v praksi. Kandidat za svetnika je torej najprej razglašen za blaženega, a da se to zgodi, mora biti dokazan čudež na njegovo priprošnjo. Priznani so le nadnaravni dogodki, na primer nenadno in stalno ozdravljenje neozdravljive bolezni, kar raziskujejo zdravniki, znanstveniki in teologi. "Da pride do beatifikacije, mora biti potrjen najmanj en čudež na njegovo priprošnjo, da pride do kanonizacije, še en, ki pa se mora zgoditi po slovesnosti beatifikacije. Če gre za mučenca, čudež ni nujen," je še povedal kardinal Martins.
Blaženi je razglašen in nato čaščen v eni ali več krajevnih Cerkvah, običajno v škofijah ali državah. Svetnik je razglašen na trgu pred vatikansko baziliko in ga častimo verniki po vsem svetu.