Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Predsednik SPD Martin Schulz (foto: Wikipedia)
Predsednik SPD Martin Schulz

Evropski voditelji na zadnji razpravi EP v mandatu pozvali k boju proti nacionalizmu

Evropska Unija | 18.04.2014, 11:04 Petra Stopar

V Strasbourgu se je končalo zadnje plenarno zasedanje Evropskega parlamenta v tem mandatu. Bližajo se namreč volitve, ki bodo za Slovenijo 25. maja. Vodje političnih skupin v parlamentu in predsednik Evropske komisije so se v svojih zadnjih nastopih pred evropskimi poslanci spomnili na izziv spopadanja z gospodarsko in bančno krizo v območju evra ter se zahvalili za predano delo. Poudarili so boj proti pretiranemu nacionalizmu in potrebo po nadaljnji integraciji Evropske unije.

Z mislijo na stoto obletnico začetka prve svetovne vojne je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso opozoril, da nam mora biti kriza v Ukrajini v poduk, da mir in varnost v Evropi nikoli nista samoumevna. Čeprav po njegovih besedah mnogi vidijo Evropsko unijo kot sovražnika, je ta ostala združena: „Ne smemo pozabiti, da tisti, ki zagovarjajo skrajni nacionalizem in ksenofobijo, tudi napadajo EU in vrednote, ki jih cenimo.“ Barroso je poslance spomnil, da je bil mandat, ki se izteka, težak, saj je bil na trenutke ogrožen sam obstoj evra in celo unije. A na koncu jim je ne glede na vse uspelo skupaj in so lahko ponosni na svoje delo.

Poslanci so opozorili, da bodo volitve pomembna odločitev o tem, katero pot bo povezava ubrala v prihodnje. Vodja Evropske ljudske stranke (EPP) Joseph Daul je menil, „da če bo Evropa podlegla populizmu in evroskepticizmu, jo bo to vrnilo v preteklost, v kaos in vojne“.Vodje skupine Zelenih Daniel Cohn-Bendit verjame, da je prihodnost unije v federalni Evropi ali t.i. združenih državah Evrope. „V Evropi so danes prisotne hegemonistične težnje, da lahko resnico najdemo v eni sami državi. Če bomo šli po tej poti, bomo uničili vse, kar smo do zdaj zgradili. Ni ene same resnice in ni ene same ideologije. Če ne bomo tega dojeli, ne bomo nikoli sposobni graditi Evrope.“

Kljub temu, da se s tem prepričanjem nekateri niso strinjali, pa so zadnje govore spremljali neobičajna prijaznost med poslanci ter vrsta zahval, čestitk in aplavzov. „Skupaj se borimo proti nacionalizmu in prebudimo mesečnike, preden bo prepozno,“ je pozval vodja socialistov in demokratov (S&D) Hannes Swoboda. Vodja liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt pa je prepričan, da morajo „mladim generacijam pojasniti, da je evropska integracija orodje za boljšo prihodnost in zagotavljanje miru na naši celini“.

Vsem vodjem političnih skupin se je zahvalil tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz: „Vsi, ki ste imeli danes zadnji nagovor, ste graditelji mostov, brez vaše prisotnosti ne bi zmogli opravljati dela v tej hiši. Hvala za vaše izjemno delo.“ Največ aplavza in čestitk v Evropskem parlamentu so bili deležni prav vodje Daul, Swoboda in Cohn-Bendit, ki se iz parlamenta dokončno poslavljajo.

Evropska Unija
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...