Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Sveti oče sprejel v avdienco tanzanijske škofe

Svet | 08.04.2014, 15:41

Pomen evangelizacije je bil v središču govora papeža Frančiška, namenjenega škofom iz Tanzanije, ki so prišli v Vatikan na obisk ad limina apostolorum. Papež jih je najprej povabil k hvaležnosti za mnoge darove, s katerimi je blagoslovljena Cerkev v njihovi državi. In eden izmed teh je prav misijonsko delo. Ta ima v regiji prepričljivo zgodovino, ki je postavila trdne temelje Cerkvi vse do današnjih dni.

"Gradeč na vnemi in žrtvah prvih evangelizatorjev morate vedno ohranjati in gojiti misijonsko obvezo, tako da bo evangelij lahko bolj in bolj prežemal vsako dejavnost apostolata in širil svojo luč na vseh področjih tanzanijske družbe," tako se je glasila spodbuda papeža Frančiška.

V nadaljevanju je poudaril nekaj izstopajočih elementov dela evangelizacije v Tanzaniji, ki se odraža v vsakdanji pastorali po župnijah, v liturgiji, prejemanju zakramentov, pri vzgoji, v zdravstvenih pobudah, katehezah in tudi v življenju običajnih kristjanov. Posebej je spomnil na pričevanje tistih, ki delajo v apostolatu zdravstva, zlasti z okuženimi z virusom hiv in obolelimi za aidsom; tistih, ki si vztrajno prizadevajo za ozaveščanje glede odgovornosti na področjih spolnosti in vzdržnosti; in tistih, ki se posvečajo celostnemu razvoju revnih, predvsem zapuščenih žensk in otrok. "Naj Sveti Duh, ki je dal moč, modrost in svetost prvim misijonarjem v Tanzaniji, še naprej navdihuje vso lokalno Cerkev v tem vitalnem pričevanju," je dodal papež.

Potem je spomnil na duhovnike. Njihove žrtve, pogosto znane le Bogu, so izvir mnogo milosti in svetosti. Dolžnost škofov je, da jim zagotovijo primerno človeško, duhovno, intelektualno in pastoralno formacijo. Ta mora biti stalna, saj bodo duhovniki le preko vsakodnevnih spreobrnitve in rasti v pastoralni dobroti lahko "zoreli kot učinkoviti zastopniki duhovne prenove in krščanske edinosti". "Izčrpno poznavanje cerkvenega nauka" morajo škofje zagotoviti tudi laikom, zlasti katehetom, katerih vloga je nepogrešljiva. Tako jim bodo najprej omogočili, da bodo lahko kljubovali izzivom praznoverja, agresivnih sekt in sekularizmu. Obenem pa tudi, kar je po papeževih besedah še pomembnejše, da bodo delili lepoto in bogastvo katoliške vere z vsemi.

Papež Frančišek je tanzanijske škofe zatem opozoril, da se delo evangelizacije začenja doma, pri zdravih družinah: "S spodbujanjem molitve, zakonske zvestobe, monogamije, čistosti in ponižnega služenja drug drugemu znotraj družin Cerkev še naprej daje neprecenljiv prispevek družbeni blaginji v Tanzaniji. To bo, združeno z apostolatoma vzgoje in zdravstva, nedvomno pospeševalo večjo stabilnost in razvoj v vaši državi." Nazadnje je papež izrazil še zadovoljstvo, da Tanzanija zagotavlja versko svobodo pripadnikom vseh ver. Zaščita in spodbujanje te temeljne človekove pravice družbo krepi; saj verniki, v zvestobi svoji vesti in spoštovanju dostojanstva ter pravic vseh, pospešujejo družbeno edinost, mir in skupno dobro.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...